W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się wczoraj (3.11) posiedzenie Kolegium Doradczego Wojewody. Tematem posiedzenia była „Jakość produktów spożywczych dostępnych w obrocie hurtowym i detalicznym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego”. Spotkanie miało na celu określenie działań, jakie należy podjąć w celu poprawy złej jakości produktów spożywczych, stwierdzonej w trakcie wielu kontroli.
Do podjęcia tego tematu przyczyniły się sprawozdania pokontrolne przesyłane do wojewody w tym roku przez Wojewódzką Inspekcję Handlową, Wojewódzką Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Wojewódzką Inspekcję Sanitarno-Epidemiologiczną.
Na podstawie kontroli przeprowadzonych w I kwartale 2008 r. Inspekcja Handlowa informowała o złej jakości produktów spożywczych, zwłaszcza masła. Produkty zawierające tłuszcze roślinne oznaczane są błędnie jako „masło”. Inspekcja ta na 60 skontrolowanych sklepów spożywczych w miejscowościach letniskowych województwa, aż w 46. stwierdziła nieprawidłowości, przede wszystkim przeterminowanie artykułów spożywczych.
Jednocześnie we wrześniu Wojewódzki Inspektor Sanitarny informował, iż wymierzył 38 mandatów karnych m.in. za przeterminowane produkty spożywcze. W październiku wycofał z obrotu środki spożywcze na kwotę ponad 30 tysięcy złotych w tym : mięso, produkty mięsne, przetwory mleczne, warzywa.
Również Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych stwierdził, że produkty mleczne swą jakością znacznie odbiegają od obowiązujących przepisów i deklaracji producentów. Wyniki kontroli tej Inspekcji wskazywały na stosowanie praktyk polegających na fałszowaniu produktów i wprowadzaniu konsumentów w błąd poprzez błędne oznakowania. W przypadku Olsztyna dotyczyło to zwłaszcza masła.
Podczas Kolegium Doradczego Wojewody rozmawiano także o produktach spożywczych, które są w stołówkach szkolnych oraz tych, które mogą kupować uczniowie w szkolnych sklepikach. Jak powiedział wojewoda, „od tego przecież w pewnej mierze zależy czy wyrośnie nam zdrowe, młode pokolenie. Lekarze alarmują, że towary dostępne w tych sklepikach są przyczyną dużej nadwagi u dzieci”.
Wojewoda zaproponował, by Inspekcje Handlowe współpracowały razem z Kuratorem Oświaty. W Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli mają odbywać się szkolenia dla dyrektorów szkół na temat żywienia dzieci i młodzieży.
Rząd szykuje zmianę ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która pozwoli nakładać znacznie wyższe mandaty. Nowe przepisy mają zdyscyplinować producentów tych artykułów oraz tych wprowadzających klientów w błąd. Oprócz wyższych kar pieniężnych, ustawa będzie m.in. umożliwiała podawanie do publicznej wiadomości, w uzasadnionych przypadkach, nazwy firmy.
Wnioski, które przyjęło Kolegium to m.in.
- współpraca między Wojewódzką Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcję Handlową poprzez prowadzenie skoordynowanych kontroli jednocześnie w obu obszarach (produkcji i detalu), w celu poprawy efektywności działań inspekcji,
- doprowadzenie do zmiany zapisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, poprzez poszerzenie obecnej definicji „środka spożywczego zafałszowanego” o „element zagrożenia bezpieczeństwa ekonomicznego konsumentów i konkurencji”, co pozwoliłoby na skuteczniejsze eliminowanie nieuczciwych praktyk producentów.
- konieczne jest zaproponowanie zmian legislacyjnych mających na celu poszerzenie uprawnień Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych do stosowania zaleceń pokontrolnych i nakładanie terminu ich wykonania przez producentów, poszerzających możliwości działania inspekcji i skuteczniejszego egzekwowania prawa.
W Kolegium uczestniczył wojewoda warmińsko-mazurski, wicewojewoda, dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego, komendant wojewódzki policji, przedstawiciel wojewódzkiej państwowej straży pożarnej, warmińsko-mazurski kurator oświaty, wojewódzki inspektor sanitarny, przedstawiciele wojewódzkiej inspekcji jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych i wojewódzkiej inspekcji handlowej.