Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
03:46 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-10-28 17:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Ambasador Litwy u wojewody

Olsztyn24
| Więcej zdjęć »

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski spotkał się dziś (28.10) z ambasadorem Republiki Litewskiej w Polsce Egidijusem Meilunasem. Ambasador gości w Olsztynie w związku z otwarciem honorowego Konsulatu Litwy w Olsztynie.

W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o współpracy województwa warmińsko-mazurskiego, województwa podlaskiego i dwóch województw litewskich: Alytus i Marijampol, gdzie w przyszłym roku będzie wprowadzany pilotażowy program zintegrowanego systemu powiadamiania ratunkowego dla przygranicznego obszaru Polski i Litwy.

W ramach programu powstanie szereg centrów powiadamiania ratunkowego. Zadaniem CPR-ów będzie obsługa osób dzwoniących na numer alarmowy 112 oraz dwa pozostałe numery alarmowe - 998 i 999. Dyżurujący wspólnie strażak oraz ratownik medyczny będą określać typ zagrożenia i wysyłać na miejsce wypadku najbliżej stacjonującą polską lub litewską jednostkę ratunkową.

- Granica nie będzie stanowiła przeszkody - powiedział Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski. - Pomoc ma dotrzeć jak najszybciej, a to oznacza, że Litwini mogą nieść pomoc Polakom i odwrotnie.
R E K L A M A
Koszt realizacji projektu oszacowano na 20 mln zł. 85 proc. tej sumy ma pochodzić ze środków unijnych Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska-Litwa. Pozostała kwota ma pochodzić z budżetów Polski i Litwy.

Podczas spotkania rozmawiano także o systemie komunikacyjnym, czyli sieci dróg, które powstają w naszym województwie m.in. E-16, Via Baltica, a które mają przedłużenie m.in. na Litwie

Ambasador Egidijus Meilunas ocenił stosunki polsko-litewskie jako najlepsze w historii. - Cieszę się, że spotykam się nie tylko ze stroną rządową, ale także z przyjaciółmi Litwy - powiedział.

Ambasador poinformował również o otwarciu konsulatu litewskiego, który będzie mieścił się w Hotelu Warmińskim w Olsztynie. Konsulem został warszawski przedsiębiorca Henryk Andrzej Banasiak, który prowadzi duże gospodarstwo rolne koło Górowa Iławeckiego.

Przy okazji otwarcia konsulatu, władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały z przedstawicielami Instytutu Historii Litwy porozumienie o współpracy. W Olsztynie otwarto też wystawy prac litewskich artystów.

Ambasador Meilunas zaprosił Wojewodę na przyszłoroczne obchody 1000-lecia nazwy Litwa. W przyszłym roku zaplanowane są także wspólne uroczystości polsko-litewskie w Giżycku, związane z 1000-leciem śmierci Św. Brunona.

W spotkaniu uczestniczyli także: wicewojewoda Jan Maścianica oraz dr Giedrius Viliunas - sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Oświaty, Jonas Rudalevicius - ambasador MSZ, Marius Janukonis - dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej MSZ, Jonas Kindurys - konsul generalny Republiki Litewskiej w Warszawie, Henryk Banasiak - konsul honorowy Republiki Litewskiej w Olsztynie, Audrius Zulys - radca Ambasady Republiki Litewskiej w RP.

******

Współpraca polsko-litewska: Ponad 150 umów dwustronnych dotyczących rozwiązań w kwestiach gospodarczych, prawnych, transportowych, ekologicznych, wspólnej granicy państwowej, wspólnej kontroli przygranicznej przestrzeni powietrznej, porozumienia dotyczącego wzajemnego zatrudniania obywateli.

Współpraca regionalna: Na pograniczu polsko-litewskim funkcjonują Euroregiony: Niemen (z udziałem Białorusi, Obwodu Kaliningradzkiego) oraz Bałtyk (Polska, Litwa, Łotwa, Rosja, Szwecja i Dania). W kwietniu 2003 roku powołano Euroregion Szeszupe, w którym mają współdziałać samorządy z Polski, Litwy, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Szwecji.

Polacy na Litwie: Według ostatniego spisu ludności z roku 2001 na Litwie mieszka dziś prawie 240 tys. Polaków. Polacy są największą mniejszością narodową na Litwie liczącą 6,7% mieszkańców. Mieszkają głównie w Wilnie (ok. 119 tys.) i rejonach wileńskim, solecznickim, święciańskim i trockim. Język polski jako ojczysty deklaruje 75 tys. osób.

Związek Polaków na Litwie: Powstał w 1990 roku. To polska organizacja zrzeszająca członków mniejszości polskiej na Litwie. Liczy ok. 6-11 tys. członków. ZPL broni praw mniejszości polskiej, prowadzi działalność oświatową i kulturalną, wspiera polskie inicjatywy gospodarcze. Uczestniczy w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Wydaje tygodnik „Nasza Gazeta”.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.