Szlakiem Janusza Korczaka przeszedł wczoraj (25.10) siódmy już w tym roku szkolnym Rajd Edukacyjny. Organizatorem rajdów jest Zbigniew Majchrzak, pedagog, członek Rady Osiedla Wojska Polskiego, pomysłodawca i twórca działającego przy klubie osiedlowym „Przyczółek” Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela.
Sobotni rajd można nazwać mini rajdem. Wzięło w nim udział jedynie czworo uczestników. Przyczyna niskiej frekwencji była prozaiczna.
-
Większość uczestników dotychczasowych rajdów to uczniowie i pedagodzy Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie - tłumaczy Zbigniew Majchrzak. -
Dzisiaj jednak ta szkoła „odpracowuje” wolne związane ze Świętem Niepodległości. Dlatego nikt z tej szkoły nie mógł wziąć udziału w naszej imprezie. Ja jednak nie mogłem odwołać rajdu, bo na start zgłosiły się trzy osoby. A przecież w edukacji przede wszystkim liczy się jakość.Na starcie rajdu stanął najaktywniejszy dotychczas rajdowicz - Krystian Strot, uczeń klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 13. Pojawił się również Jakub Kruk z mamą.
Rajd wystartował o godz. 10.00 z dziedzińca olsztyńskiego zamku. Szlak prowadził wzdłuż jeziora Długiego i brzegiem Łyny do Mostu Smętka w Lesie Miejskim. -
My przemianowaliśmy ten most na Most Smutku - mówi Zbigniew Majchrzak. -
Tam kończymy rajdy, a to jest smutna chwila, dzieci często mają łzy w oczach...W programie każdego rajdu są zarówno gry i zabawy, jak i czas na edukację. Tym razem gry przygotował Krystian Strot.
- Dzieci same organizują sobie konkursy i same biorą w nich udział - mówi Zbigniew Majchrzak. -
Przez to uczymy ich aktywności i kreatywności. My, dorośli, oceniamy poziom konkursów i kreatywność. Przyznajemy za to punkty, a za naganne zachowanie punkty są odbierane. Po pewnym cyklu rajdów najaktywniejsi uczestnicy otrzymują nagrody i upominki.-
Dzisiaj z Jakubem zdobywaliśmy wioskę indiańską w Lesie Miejskim - mówi Krystian.
- Bawiliśmy się też w berka.-
Ale rozmawialiśmy również o wolnym rynku - dodaje Zbigniew Majchrzak. -
Tłumaczyłem chłopakom, co to jest popyt i podaż.Jak mówi Zbigniew Majchrzak, zarówno Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela, jak i Rajdy Edukacyjny to oferta przeznaczona dla swoistej elity.
-
Zapraszamy do nas tylko tych, którzy chcą być przyzwoitymi ludźmi sukcesu - wyjaśnia Majchrzak. -
Zależy nam, aby przychodziły do nas całe rodziny, rodzice, dzieci, dziadkowie. Mamy dla nich nie tylko gry i zabawy, ale również podaną w przystępny sposób wiedzę z zakresu prawa, socjologii, psychologii, czy wiedzy o rynku. W rajdach często uczestniczą policjanci lub strażnicy miejscy.
-
Chodzi nie tylko o pogadanki z zakresu bezpieczeństwa osobistego, ale przede wszystkim o zmianę społecznego odbioru funkcjonariuszy - mówi Majchrzak.
- Młodzi ludzie mają okazję przekonać się, że są to ludzie kompetentni, dobrze przygotowani do zawodu, zasługujący na szacunek i zaufanie. Jest też taki skutek tych spotkań, że zarówno Krystian, jak i Jakub, w przyszłości chcą zostać policjantami.
Z D J Ę C I A