W olsztyńskim CEiIK przeprowadzono dziś (25.10) V Wojewódzki Konkurs Ukraińskiej Poezji Śpiewanej i Twórczości Poetyckiej. W konkursie wystartowało ponad 40. uczestników z Warmii i Mazur. Poza konkursem wystąpili również goście z Równego na Ukrainie.
Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Udział w nim wzięli uczniowie ze szkół ukraińskich w Bartoszycach i Górowie Iławeckim oraz ze szkół z punktami nauczania języka ukraińskiego, m.in. z Olsztyna i Ostródy.
-
W tym roku konkurs poświęcony był twórczości poetów ukraińskich, którzy w Polsce są mało znani - mówi Stefan Migus, przewodniczący olsztyńskich struktur Związku Ukraińców w Polsce. -
Pewnie dlatego nie było zgłoszeń z polskich szkół, chociaż konkurs był otwarty.Wykonawcy nie musieli śpiewać po ukraińsku. Ważne było jedynie, by tekst wyszedł spod ręki ukraińskiego poety.
-
My się nie zamykamy - dodaje Migus. -
Jesteśmy otwarci na udział w konkursie również młodzieży z polskich szkół. W poprzednim roku startowało dwoje takich wykonawców i jak pamiętam, zajęli prestiżowe miejsca.Podkreśla też, że na zwiększenie zainteresowania konkursem niewątpliwie wpłynęłaby szeroka akcja informacyjna.
-
Konkurs organizujemy społecznie - tłumaczy. -
Nie zawsze mamy czas i możliwości dotarcia do wszystkich placówek, które mogłyby być zainteresowane udziałem w konkursie. Najczęściej uczestników typują nauczyciele języka ukraińskiego, którzy wiedzą, że taki konkurs jest organizowany.Stefan Migus zapowiada, że konkursy będą kontynuowane.
-
Żeby wiedzieć więcej o Ukrainie, trzeba poznać jej poezję i literaturę, które są wartościowe i piękne. Niektórzy poeci czy pisarze ukraińscy np. ze szkoły iwanofrankowskiej są bardzo dobrze znani w Polsce znani. Niekiedy nawet w Polsce są częściej wydawani niż na Ukrainie. Warto sięgnąć po ich dzieła - przekonuje.
Grand Prix tegorocznego konkursu zdobyła grupa Soneczko z Bartoszyc.
Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych przyznano zespołowi Wesełynka z Bartoszyc. Mali wykonawcy odebrali również nagrodę Telewizji Róweńskiej. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepsza okazała się Olga Brewka z Olsztyna, a wśród uczniów szkół średnich jury najwyżej oceniło występ Asi Śnieżawskiej w Ostródy.
Przyznano też wyróżnienia, które odebrali: Włodzimierz Zabłocki z Olsztyna, Andrzej Osypowicz z Bartoszyc Magda Łoś z Olsztyna oraz zespół Kałyna z Pasłęka.
Jury i publiczność byli zaskoczeni wysokim poziomem przygotowania wykonawców. -
Duża w tym zasługa nauczycieli i opiekunów młodych wykonawców - komentuje Stefan Migus.
Honorowy patronat nad konkursem sprawował Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie. Finansowego wsparcia festiwalowi udzieliły olsztyńskie władze, które na festiwalu reprezentował wiceprzewodniczący Rady Miasta Waldemar Żakowski.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :