Od 20 do 24 października w całej Europie trwa Tydzień Leśny. W Polsce w ramach obchodów można lepiej poznać pracę leśników. Na terenie całego kraju otwarte zostały izby edukacyjne, ścieżki, wyłuszczarnie, ośrodki hodowli zwierzyny. Organizowane są seminaria, pikniki, grzybobrania i wiele innych imprez. W obchodach czynnie uczestniczą też leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i podległych jej nadleśnictw.
Jedną z imprez przygotowanych przez olsztyńskich leśników w ramach obchodów Tygodnia Leśnego był sobotni (18.10) piknik na Polanie Kilarskiej w leśnictwie Zazdrość. Można tam było spotkać się z leśnikami, zapoznać się z ich zadaniami i organizacją pracy. Pokazywano też maszyny leśne. Organizatorzy przygotowali również zabawy, loterie, konkursy i pieczonego dzika.
Inna z form promocji przyrody i lasów w ramach Europejskiego Tygodnia Leśnego to profesjonalne wystawy. W Olsztynie zorganizowano dwie. Jedną w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Kościuszki. Drugą umieszczono w holu olsztyńskiego ratusza.
Na wystawach można z bliska zobaczyć nasiona, szyszki, rośliny leśne, a nawet dzika - niestety, tylko wypchanego. Prezentowane są też filmy o lesie i pracy leśników.
- Lasy Państwowe „otwierają się na ludzi” - mówi Marlena Sikorska, stażystka Nadleśnictwa Olsztyn, obsługująca wystawę w ratuszu. -
Chcemy pokazać ludziom bogactwo naszych lasów i zachęcić do ich odwiedzania.Marlena Sikorska podkreśla jednak konieczność odpowiedzialnego korzystania z lasu.
-
Zapraszamy do lasu, ale z zachowaniem rozsądku i odpowiedzialności - apeluje. -
Nie wjeżdżajmy samochodami do lasów. Jest już wiele parkingów śródleśnych, wiele innych jest budowanych. Zatrzymujmy się więc na takich parkingach, śmieci zostawiajmy w koszach, a nie gdzieś w lesie, bardzo ostrożnie obchodźmy się z ogniem.Wystawa w olsztyńskim ratuszu kończy się już dzisiaj (21.10). Chętni do obejrzenia oferty leśników mogą jednak nadal zwiedzać wystawę znajdującą się w RDLP przy ul. Kościuszki.
******
Europejski Tydzień Leśny został ogłoszony przez ministrów odpowiedzialnych za lasy w 46. krajach europejskich podczas V Konferencji Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie, która odbywała się od 5 do 7 listopada 2007 r. w Warszawie. Jego cele to:
* wspólne działania, mające na celu promocję trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz prowadzące do włączenia innych sektorów do dialogu na temat międzysektorowych powiązań leśnictwa;
* prezentacja możliwości wykorzystania potencjału lasów Europy w celu złagodzenia zmian klimatycznych, produkcji drewna i energii odnawialnej, ochrony zapasów czystej wody oraz przyrody;
* inicjatywa organizacji serii spotkań z udziałem różnych grup uczestników, włącznie z reprezentantami państwowego i prywatnego sektora leśnego oraz całego społeczeństwa europejskiego.
W Polsce Europejski Tydzień Leśny organizują Lasy Państwowe przy szerokim wykorzystaniu istniejącej bazy edukacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów terenowych, takich jak leśne ścieżki dydaktyczne, leśne wiaty edukacyjne, ośrodki i izby edukacji leśnej czy punkty edukacji leśnej. Uzupełnieniem proponowanym w ramach imprezy o charakterze promocyjno-edukacyjnym mogą być seminaria, pogadanki, prelekcje, pokazy filmów o tematyce leśnej czy konferencje prasowe, a ponadto formy rekreacyjne typu pikniki leśne czy grzybobrania. Ponadto lokalnie będzie istnieć możliwość zwiedzenia obiektów leśnej techniki, jak wyłuszczarnie, poznania celów istnienia OHZ, zwiedzenia szkółek leśnych.