Warmia, Mazury i Powiśle przystąpiły do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego 21 października 2005 r. Nasze województwo jest, jak dotąd, jedynym polskim regionem w tej sieci, która zrzesza 22 regiony Europy. Członkami sieci mogą być przedsiębiorstwa spełniające wymagania regionalnego i europejskiego regulaminu. Są one zobowiązane do pielęgnowania powiązań z regionem i jego promowania oraz korzystania z zasobów surowcowych regionu.
Dotychczas w województwie do sieci przyjętych zostało 31 przedsiębiorstw, w tym „Karczma Warmińska”, „Restauracja Kry-Stan” Sklep „Wiejskie Klimaty” w Olsztynie czy Przedsiębiorstwo „Mazurskie Miody” w Stawigudzie.
W niedzielę (7.10) do Olsztyna przyjechali przedstawiciele wszystkich województw, by uczestniczyć w zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie konferencji zatytułowanej „Popularyzacja Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w województwach RP”.
- Konferencja ma na celu przybliżenie innym regionom Polski kwestii związanych z promocją i rozwojem lokalnej produkcji żywności o charakterze naturalnym i tradycyjnym - powiedział Olsztyn24 Igor Hutnikiewicz, dyrektor Biura Jakości i Znaków Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego. -
Ten segment rynku jest zupełnie nierozwinięty. A przecież inaczej smakują pomidory z Włoch, Hiszpanii, a inaczej pomidory polskie. Takie odmienności starają się wykorzystać wszystkie regiony skupione w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.
Gościem konferencji jest Madelene Johansson (Szwecja) - Europejski Koordynator Sieci Doradztwa Kulinarnego. W konferencji uczestniczy też znany z promowania regionalnej żywności w telewizji Grzegorz Russak, prezes zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Po zakończeniu konferencji jej uczestnicy i goście udali się z wizytami do kilku warmińsko-mazurskich przedsiębiorstw będących członkami sieci dziedzictwa kulinarnego.
Z D J Ę C I A