Krzysztof Kacprzycki - przewodniczący Rady Osiedla Generałów
Ostatnio głośno o Radzie Osiedla Generałów. Jak twierdzą jej członkowie, starają się zapobiec komunikacyjnemu wykluczeniu tego rejonu miasta. Nagłośnili więc problemy związane z budową pętli autobusowej przy zbiegu ulic Wilczyńskiego i Hallera. Inną ze spraw, którą Rada stara się zainteresować osoby mogące cokolwiek zrobić, jest zminimalizowanie utrudnień związanych z przebudową skrzyżowania ulic Wilczyńskiego i Sikorskiego. Jednym z ostatnich ruchów Rady w tej sprawie jest wysłanie pisma do komendanta miejskiego policji w Olsztynie mł. insp. Andrzeja Góździa.
Pismo podpisane przez Krzysztofa Kacprzyckiego, przewodniczącego Rady Osiedla Generałów, dotarło do komendanta dzisiaj (16.10). W piśmie osiedlowi działacze wnioskują m.in. by komendant „podjął działania mające na celu zwiększenie liczby policjantów w służbie drogowej oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestników ruchu pieszego i kołowego podczas fali remontów w pasie drogowym”. Postulują m.in. by policjanci byli obecni na skrzyżowaniach, na których prowadzone są roboty budowlane i ręcznie kierowali ruchem.
-
Zwiększenie liczby policjantów ruchu drogowego w Olsztynie nie rozwiąże problemu - mówi mł. insp. Andrzej Góźdź, komendant miejski policji w Olsztynie. -
I tak nie bylibyśmy w stanie zapewnić ręcznej regulacji ruchem na wszystkich remontowanych, czy przebudowywanych odcinkach olsztyńskich ulic. Komendant nie lekceważy jednak problemów mieszkańców Osiedla Generałów.
-
Naczelnik sekcji ruchu drogowego spotkał się z Radą Osiedla i staramy się zrealizować jej postulaty - mówi.
- Między innymi doprowadziliśmy do przeszkolenia i odpowiedniego wyposażenia robotników budowlanych wykonujących prace na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego i Sikorskiego. W tej chwili oni sami są uprawnieni do ręcznego kierowania ruchem drogowym w obrębie przebudowanego skrzyżowania. Praktycznie codziennie policjanci sprawdzają, jak nasze zalecenia są realizowane.Nie oznacza to, że policja w ogóle nie pojawia się na tym skrzyżowaniu.
-
Jeżeli tylko mamy wolne radiowozy ruchu drogowego, są one kierowane w newralgiczne miejsca na olsztyńskich ulicach, gdzie policjanci ręcznie kierują ruchem - dodaje mł. insp. Góźdź. -
Dotyczy to również skrzyżowania ulic Wilczyńskiego i Sikorskiego. Trzeba jednak pamiętać, że przede wszystkim zobowiązani jesteśmy „obsługiwać” zdarzenia drogowe, a tych w ciągu dnia mamy około trzydziestu. Na ręczne kierowanie ruchem pozostaje więc niewiele czasu.Kierowanie ruchem drogowym przez policjantów jednak całkowicie nie wyeliminuje niedogodności dla korzystających ze skrzyżowania.
-
Jak przy każdym remoncie drogi, trzeba liczyć się z tym, że w godzinach szczytu na skrzyżowaniu będą tworzyć się korki - kończy komendant Góźdź.
- Tutaj nawet policjanci nic nie pomogą. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Rada osiedla Generałów wspomniane wyżej pismo wysłała do wiadomości Miejskiego Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni w Olsztynie oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
-
Mam nadzieję, że podjęte przez adresatów naszego pisma działania zminimalizują utrudnienia, jakie niosą prowadzone na Osiedlu Generałów roboty Budowlane - stwierdza Krzysztof Kacprzycki.