red. | 2008-10-16 19:35 |
Rozmiar tekstu:
A
A
A
Powiatowy SLD przeciwko likwidacji sądu w Biskupcu
Informacje o zamiarze likwidacji małych sądów w województwie warmińsko-mazurskim wywołały reakcję wielu ważnych w regionie osób i środowisk. Marszałek Jacek Protas w piątek (10.10) wystosował protest do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego przeciwko próbom redukcji liczby sądów w regionie. Dwa dni wcześniej przeciwko pomysłowi likwidacji sądu w Biskupcu zaprotestowała Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej Powiatu Olsztyńskiego.
W przyjętym 8 października stanowisku Rada Powiatowa SLD napisała:
„Rada Powiatowa SLD Powiatu Olsztyńskiego zdecydowanie sprzeciwia się zamiarowi likwidacji Sądu Rejonowego w Biskupcu. Wyrażamy pełne poparcie wszystkim działaniom na rzecz utrzymania dotychczasowej struktury sądownictwa w naszym regionie.
My, działacze lewicy uważamy, że kierowanie się przez Ministerstwo Sprawiedliwości iluzorycznymi i znikomymi korzyściami finansowymi jest wysoce krzywdzące i szkodliwe dla społeczności lokalnej a zamiar likwidacji tak ważnej instytucji o charakterze ponadlokalnym jest faktem niezrozumiałym. Chęć likwidacji stoi w rażącej sprzeczności z ostatnimi działaniami resortu, który całkiem niedawno za nasze - podatników środki, dokonał gruntownego, kosztownego remontu budynku Sądu w Biskupcu oraz posesji wokół niego.
Nie godzimy się na to, aby tak ważna dla społeczności lokalnej instytucja podzieliła los innych, które Biskupiec utracił na skutek krótkowzrocznych i partykularnych działań poszczególnych władz i rządów.
Uważamy, że spodziewane, niewielkie oszczędności finansowe nie mogą być najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji tak istotnych dla Gminy Biskupiec i Powiatu Olsztyńskiego. Ewentualne korzyści nie będą w stanie zrekompensować kosztów jakie ponosić będą mieszkańcy z nie najbogatszych terenów jurysdykcji Sądu w Biskupcu. Utrudniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości pogorszy i tak już trudną sytuację najuboższych rodzin, które niejednokrotnie zmuszone będą rezygnować z pomocy np. zespołu kuratorskiego, funkcjonującego przy Sądzie Rejonowym. Pogorszy się również w znacznym stopniu obsługa mieszkańców przez Wydział Ksiąg Wieczystych.
Nie godzimy się również, aby w demokratycznym państwie prawa, społeczeństwo, które nie ma bezpośredniego dostępu do władzy ustawodawczej i wykonawczej, miało także utrudniony dostęp do władzy sądowniczej, filaru bezpiecznego i praworządnego państwa.”Stanowisko podpisał Zbigniew Szczypiński, przewodniczący Rady Powiatowej SLD.