Fundacja „Krzyś” wraz z Fundacją „Kierowca Bezpieczny” i partnerami organizują V edycję kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku” pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego. Celem tego międzynarodowego przedsięwzięcia, inspirowanego przez belgijską fundację Responsible Young Drivers, jest ograniczenie tzw. wypadków dyskotekowych. Oprócz Polski w akcji biorą udział m in.: Belgia, Francja, Niemcy, Holandia, Luksemburg, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja oraz Szwajcaria.
Akcja odbywa się zawsze w 3. sobotę października we wszystkich wymienionych krajach jednocześnie. W roku bieżącym, 18 października, V edycja kampanii Europejska Noc Bez Wypadku odbędzie się dzięki zaangażowaniu 180. wolontariuszy. Realizowana będzie w 54. klubach w 18. miastach m in.: w Warszawie, Rzeszowie, Katowicach, Opolu, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy i Poznaniu. Na Warmii i Mazurach akcja realizowana będzie w Olsztynie, Szczytnie i Mrągowie.
Podczas akcji wolontariusze namawiać będą kierowców, żeby podjęli wyzwanie: by pokazali, że są odpowiedzialni i nie będą pili alkoholu przed prowadzeniem pojazdu w drodze powrotnej do domu. Uczestnicy kampanii, na znak przyłączenia się do akcji, założą rozpoznawalną, jednorazową opaskę. Ma ona im przypominać, a innych informować, że te osoby, nie mogą pić alkoholu.
Opuszczając klub osoby z opaskami będą miały możliwość przebadania się alkomatem. Konsekwentni kierowcy (z wynikiem negatywnym) zostaną nagrodzeni upominkami - koszulką, smyczą oraz brelokami i naklejkami DRIVER. Natomiast osoby, które będą miały alkohol w wydychanym powietrzu zostaną zachęcone do pozostawienia pojazdu i skorzystania z innej formy transportu.
Uczestnicy akcji będą mogli także usłyszeć, ale i odczuć, w jaki sposób alkohol wpływa na zdolności psychomotoryczne kierowców. Wszystko to dzięki alkogoglom. Do ich dyspozycji będą alkogogle - specjalne okulary, które zniekształcają obraz rzeczywistości w sposób analogiczny do oddziaływania alkoholu na zmysły. Alkogogle odzwierciedlają „upojenie alkoholowe” pomiędzy 0,8 - 1,5 promila.
Organizatorzy akcji „Europejska Noc bez Wypadku” wybrali noc z soboty na niedzielę, ponieważ wtedy dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem młodych ludzi kierujących samochodami pod wpływem alkoholu. Tegoroczna edycja odbędzie się pod auspicjami Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Infrastruktury i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Akcja zbiega się również z obchodami Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
-
Już na początku tygodnia, tj. 13 października ruszył w Olsztynie projekt „Piłeś? Nie jedź”, tydzień kończyć się będzie akcją społeczną „Europejska noc bez wypadku” - mówi wojewoda Marian Podziewski.
- To bardzo dobrze. Jako region mamy fatalne statystyki wypadków drogowych, szczególnie sprowokowanych przez młodych kierowców. Każda akcja społeczna trafia do świadomości obywatelskiej, im więcej, im bardziej otwarcie i różnorodniej będziemy mówili o problemie pijaństwa na drodze, tym szybciej możemy ograniczyć jego skalę. -
Cieszę się, że wojewoda wsparł naszą akcję - mówi Krzysztof Hołowczyc. -
W promocję pozytywnych postaw powinny być zaangażowane autorytety, reprezentujące różnorodne środowiska, tym bardziej, że problem pijanych kierowców nie jest przypisany do określonej grupy społecznej, a jak pokazują statystyki, dotyczy przedstawicieli wszystkich środowisk. Idea akcji narodziła się w październiku 1999 roku. Młody chłopak Tenguy Moresu z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął. Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by ograniczyć weekendowe wypadki wśród młodych kierowców. Rok później powstało Stowarzyszenie Responsibile Young Drivers (Odpowiedzialni Młodzi Kierowcy). Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem „Roule cool, Sans alkohol” (Prowadzę „cool” bez alkoholu). W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. folderów reklamujących ideę Europejskiej Nocy bez Wypadków.
Od 2003 roku akcja organizowana jest, co roku, w trzecią sobotę października, w wielu europejskich państwach. Według „Raportu na temat zapobiegania uszczerbkom na zdrowiu w ruchu drogowym (World Report on Road Traffic Injury, Prevention) Światowej Organizacji Zdrowia z 2004 r., prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu stanowi jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych na świecie. W Zjednoczonej Europie z tego powodu ginie na drogach 10 tys. osób rocznie.