Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:09 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
MR | 2008-10-15 11:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Ćwierć miliona euro na renowację warmińskich kapliczek

Olsztyn24
Kapliczka w Brąswałdzie w gm. Dywity

Rusza projekt renowacji warmińskich kapliczek przydrożnych, na który powiat olsztyński dostał w lipcu 100 tysięcy euro od Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska (DBU). Do 2010 roku świetność odzyska 40 symboli krajobrazu warmińskiego.

Olsztyńskie starostwo w latach 2003-2007 zrealizowało projekt „Ratujemy kapliczki warmińskie”.

- We współpracy z gminami oraz przy aktywnym udziale mieszkańców i instytucji lokalnych udało się wyremontować kilkadziesiąt kapliczek, które popadały w ruinę - mówi Andrzej Szeniawski wicestarosta olsztyński. - Nie chcieliśmy na tym poprzestać, stąd pomysł na kolejny, bardziej innowacyjny projekt.

W poniedziałek gościł w starostwie dr Ulrich Schaaf, członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. To właśnie stowarzyszenie w imieniu powiatu złożyło do DBU wniosek, a teraz będzie koordynowało prace konserwatorskie.
R E K L A M A
- Zgodnie z harmonogramem do 2010 roku odnowimy te kapliczki, które uległy dewastacji w wyniku oddziaływań środowiskowych, np. są na nich pęknięcia od drgań spowodowanych ruchem drogowym - mówi Schaaf.

Do końca listopada spośród 200 kapliczek zgłoszonych przez gminy specjaliści wybiorą 40 do renowacji.

- Oprócz skutków oddziaływań środowiskowych ważna będzie różnorodność architektoniczna oraz usytuowanie obiektów na gruncie publicznym, a nie prywatnym, bo takich inwestycji DBU nie finansuje - zastrzega Ulrich Schaaf.

Do wiosny przyszłego roku fachowcy przyjrzą się kondycji wybranych kapliczek, a wraz z sezonem budowlanym ruszą prace remontowe pod nadzorem konserwatorskim.

- W 2009 roku powinniśmy uporać się z połową kapliczek, resztę wyremontujemy w kolejnym roku - szacuje Ulrich Schaaf.

W powiecie olsztyńskim znane są przypadki przenoszenia kapliczek. W czasie transportu obchodzono się z nimi różnie. Dlatego specjaliści prześledzą plany przestrzenne, aby zawczasu zabezpieczyć lub z należytą starannością przenieść kapliczki stojące np. w pasach drogowych przewidzianych do poszerzenia.

Zdaniem władz powiatu innowacyjność projektu polega na czymś więcej, niż na renowacji kapliczek pod okiem fachowców.

- W projekcie wezmą udział mieszkańcy wsi oraz miejscowi historycy, konserwatorzy zabytków, czy architekci krajobrazu, a to buduje poczucie integracji społecznej wobec otaczającego nas dziedzictwa kulturowego - tłumaczy Andrzej Szeniawski.

Budżet projektu wynosi 250 tys. euro. Z DBU pochodzi 100 tys., a wkład własny powiatu i gmin to pozostałe 150 tys. euro. Szacunkowy koszt renowacji jednej kapliczki wyniesie zatem około 15 tys. zł. Partnerami projektu będą m.in. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, „Borussia”, UWM oraz Regionalny Ośrodek Badania i Dokumentacji Zabytków.

******

Czy wiesz, że...

...w przeciwieństwie do otaczających ją Prus Książęcych, Warmia nie została objęta reformacją i pozostała katolicka. Miejscowa ludność budowała kapliczki na znak wdzięczności za przetrwanie wojen i epidemii, wsie z kapliczką uchodziły też za szczególnie chronione przed nieszczęściem. Do dziś na Warmii zachowało się około 1600 kapliczek. Najstarsza z nich pochodzi z 1601 r. (Dobrąg k. Barczewa).


REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.