W Olsztynie „Rajd Dobrego Ciśnienia” osiągnął półmetek |
Więcej zdjęć »
Dzisiaj (13.10), w Europejski Dzień Bezpieczeństwa Drogowego rusza „Tydzień Dobrego Ciśnienia”. Do 17 października, na 35. stacjach Statoil w całej Polsce, pracownicy Michelin będą sprawdzać ciśnienie w oponach, a także udzielą porad, jak utrzymać prawidłowe parametry ciśnienia. Akcji towarzyszą wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy zmierzą ciśnienie krwi kierowców.
-
W czasie akcji przebadamy ok. 10 tysięcy pojazdów. Obawiamy się, że rezultaty badania opon mogą być nawet gorsze niż w ubiegłym roku, kiedy aż 63 proc. kierowców miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Wynika to z faktu, że w tym roku pomiar realizowany jest w październiku, kiedy wielu kierowców jeszcze ani razu nie sprawdziło ciśnienia od czasu wiosennej wymiany opon - mówi Iwona Jabłonowska, organizatorka akcji z Michelin Polska -
W dniach 8-10 października przebadaliśmy 260 pojazdów w krajach bałtyckich; nieprawidłowy poziom ciśnienia miało 66 proc. pojazdów w Tallinie, 67 proc. w Rydze i aż 71 proc. w Wilnie.Półmetek osiągnął już „Rajd Dobrego Ciśnienia”, kierowcy po przejechaniu 2360 kilometrów, na trasie z Warszawy, przez Rygę, Tallin i Wilno dotarli dzisiaj do Olsztyna. W rajdzie biorą udział dwa identyczne samochody Citroën C4, z czego jeden ma prawidłowe, a drugi za niskie ciśnienie w oponach.
Na pierwszym odcinku, z Warszawy do Wilna, samochód o nieprawidłowym ciśnieniu miał o 20 proc. mniej powietrza w oponach niż rekomenduje producent. Okazało się, że samochód na oponach o za niskim ciśnieniu spalił o 1,48 litra benzyny więcej niż jego konkurent. Na całej trasie do Wilna (1665 km) daje to oszczędność zaledwie 0,09 litra na 100 kilometrów.
-
Zużycie paliwa rośnie w funkcji wykładniczej w stosunku do spadku ciśnienia w oponach, dlatego zgodnie z naszymi oczekiwaniami, przy niedoborze powietrza o wartości 20 proc., różnica w ilości zużytego paliwa okazała się jeszcze stosunkowo niewielka - tłumaczy Tomasz Młodawski, menedżer produktu, Michelin Polska. -
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo naszych kierowców postanowiliśmy nie obniżać ciśnienia poniżej tymczasowo dopuszczalnej granicy 30 proc. niedoboru. Jesteśmy przekonani, że na kolejnych etapach różnice w ilości zużytego paliwa będą większe.W roku 2005 Polska po raz pierwszy wzięła udział w akcji „Ciśnienie pod kontrolą”. Pilotażową akcję zorganizowano w Warszawie i Olsztynie. Łącznie sprawdzono około 300 pojazdów. Ponad 87 proc. miało nieprawidłowe ciśnienie - był to jeden z najgorszych wyników w Europie. W 2006 roku akcja została powtórzona na znacznie szerszą skalę - w 50. miastach przebadano 2356 samochodów, z których niemal 72 proc. jeździło z nieprawidłowym ciśnieniem. W 2007 roku już tylko 63 proc. z ponad dwóch tysięcy pojazdów miało niewłaściwy poziom powietrza w oponach.
Zbyt niskie ciśnienie w oponach to m.in. duże marnotrawstwo paliwa, opon i pieniędzy oraz zagrożenie bezpieczeństwa podróżujących. 6 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu powodowanych jest złym stanem ogumienia. Nieprawidłowe ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i niesie ryzyko pęknięcia opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią.
MICHELIN od ponad stu lat zachęca kierowców do regularnej kontroli ciśnienia w oponach. Od 1995 roku działania te prowadzone są pod wspólnym hasłem „Ciśnienie pod kontrolą”. W 2004 roku Michelin podpisał Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zobowiązując się do przeprowadzenia akcji we wszystkich krajach UE. Była to odpowiedź na apel Komisji Europejskiej, która wezwała do podjęcia działań w celu zmniejszenia do 2010 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o połowę.
Firma STATOIL również angażuje się w projekty związane z bezpieczeństwem na drogach. Szeroko pojęte bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników jest jedną z nadrzędnych wartości koncernu. Od dziewięciu lat Statoil Poland organizuje ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze”, mającą na celu zapoznanie najmłodszych uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z dróg publicznych.
Z D J Ę C I A