Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:46 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-10-13 14:30 | Rozmiar tekstu: A A A
Program pilotażowy „Piłeś? Nie Jedź!” w Olsztynie

Wspólnie przeciwko pijanym kierowcom

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »

Olsztyn, jako pierwsze w Polsce miasto objęte zostało zintegrowanym programem przeciwko pijanym kierowcom. Program „Piłeś? Nie jedź!” obejmuje kampanię informacyjno-społeczną, programy społeczne oraz wzmożone kontrole trzeźwości kierowców, realizowane przez olsztyńską Policję. Jak twierdzą inicjatorzy, program to unikalny przykład współpracy sektora rządowego, biznesowego i pozarządowego.

13 października 2008 to Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W tym dniu w Olsztynie rozpoczęta została kampania informacyjna na rzecz przeciwdziałania jeździe pod wpływem alkoholu, pod hasłem „Piłeś? Nie jedź!”. Kampania potrwa do 15 listopada 2008.

Projekt, mający charakter pilotażowy, jest częścią międzynarodowej kampanii prowadzonej przez organizację Global Road Safety Partnership (GRSP) z siedzibą w Genewie.

Realizację projektu rozpoczęła konferencja prasowa w olsztyńskim Urzędzie Miasta. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu Olsztyna, policji oraz partnerów, którzy przyczynili się do realizacji projektu. Na sali obecni byli m.in. poseł Beata Bublewicz i europoseł Krzysztof Hołowczyc.
R E K L A M A
W Olsztynie projekt zainicjowało Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przy współpracy z krajowymi i lokalnymi partnerami takimi jak: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, WORD w Olsztynie, Urząd Miasta Olsztyn, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, Stowarzyszenie Polski Przemysł Spirytusowy, Michelin Polska S.A., Fundacja Kierowca Bezpieczny.

Projekt „Piłeś? Nie Jedź” składa się z trzech elementów, w tym z ukierunkowanej kampanii społeczno-informacyjnej, w mediach lokalnych na podstawie dostępnych materiałów tematycznych.

Programowe działania będą skierowane do wybranej grupy docelowej - młodych kierowców (18-30 lat), którzy stanowią grupę najwyższego ryzyka. To właśnie w tej grupie wiekowej brawura i częsty brak wyobrażani są przyczynami wypadków spowodowanych prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu.

Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Drogowego organizowanych przez Komisję Europejską w Paryżu, wiceprezydent Olsztyna Anna Wasilewska uczestniczy w międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo drogowe w naszych miastach”. W jednym z paneli dyskusyjnych przedstawi koncepcję projektu pilotażowego „Piłeś? Nie jedź!” - jako modelowego przykładu profilaktyki wobec problemu prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, opartego o współpracę różnych organizacji.

Do realizacji kampanii włączył się Michelin Polska S.A., który od lat bierze udział w akcjach na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie oraz Polski Przemysł Spirytusowy - dostrzegając swoją rolę w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw dotyczących picia alkoholu.

W TVP Olsztyn oraz w kinie Helios w Olsztynie emitowany będzie film promujący kampanię. Lokalne stacje radiowe będą emitowały wersję radiową spotu. Przekaz kampanii będzie również obecny na tyłach miejskich autobusów i samochodach nauki jazdy, stacjach benzynowych oraz bilbordach.

Celem kampanii jest ograniczenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez młode osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu poprzez podniesienie ich świadomości na temat konsekwencji takich wypadków.

Kampanii społeczno-informacyjnej towarzyszy szereg programów społecznych, takich jak akcje w klubach i dyskotekach, skierowane głównie do młodych kierowców (grupa wiekowa 18 - 30 lat).

Akcje przygotowane przez Browary Polskie i Fundację Kierowca Bezpieczny będą miały formę animacji edukacyjnej, w której promowane będą alternatywne możliwości bezpiecznego powrotu do domu.

Innym programem o charakterze edukacyjnym będą szkolenia dla osób pracujących w punktach sprzedaży alkoholu na terenie Olsztyna. Programy edukacyjne będą prowadzone także w olsztyńskich szkołach oraz wśród studentów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Kampanii informacyjnej oraz programom społecznym towarzyszyć będzie wzmożona aktywność olsztyńskiej Policji, która zapowiada falę losowych badań trzeźwości kierowców oraz wzmożone kontrole w miejscach podwyższonego ryzyka.

Wyniki badania przeprowadzonego w pierwszym etapie projektu (losowe kontrole trzeźwości oraz badanie opinii kierowców) wskazują, że wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu jest zjawiskiem dość powszechnym i akceptowanym przez ludzi młodych. Sprzyjają mu między innymi reakcje otoczenia - bardzo często osoba, która postanawia nie pić, ponieważ ma zamiar prowadzić samochód nie tylko nie jest podtrzymywana w swojej decyzji, ale często wręcz wyśmiewana i namawiana do picia. Grupą szczególnie narażoną na takie zachowania są młodzi mężczyźni. W czasie badania okazało się, że wykazują się oni szczególnie małą wyobraźnią dotyczącą skutków takiego postępowania - jeśli się czegoś obawiają to jest to utrata prawa jazdy, a poważniejszych skutków związanych z narażeniem życia czy zdrowia swojego i innych nawet nie biorą pod uwagę.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia - prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu stanowi jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych na świecie. Systemowe działania wymagają zaangażowania realizacji kampanii społecznych, władz centralnych i lokalnych, organizacji pozarządowych i specjalistów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.