Donosiciel pozarządowy nr 1
Rada Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn ogłosiła kolejne konkursy pod patronatem prezydenta Olsztyna. Partnerem jednego jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Oddział w Olsztynie. Zgłoszenia do obu konkursów przyjmowane są do 15 października 2008 roku. Nagrody po 5 tysięcy złotych w każdym funduje prezydent. Oczywiście jury może je podzielić inaczej.
Najlepsza inicjatywa organizacji pozarządowych miasta OlsztynKonkurs jest adresowany do organizacji pozarządowych z terenu miasta Olsztyn. Można zgłaszać wszelkie zrealizowane inicjatywy (projekty) organizacji pozarządowych Olsztyna, skierowane na rzecz pożytku publicznego, także te, które nie były nagrodzone lub wyróżnione w poprzednich edycjach konkursu.
Zgłoszeń inicjatyw (projektów) mogą dokonywać organizacje oraz osoby fizyczne, osoby prawne, organy administracji publicznej, kościoły i związki wyznaniowe.
Zgłoszenie może dotyczyć również własnej inicjatywy.
Zgłoszenia należy złożyć na specjalnym formularzu (do pobrania na stronie www.ocop.olsztyn.pl, w biurze pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi - ul. Knosały 3/5).
W konkursie mogą być przyznane nagrody finansowe i honorowe (wyróżnienia). Ocena projektów organizacji przeprowadzona będzie w oparciu o następujące kryteria: społeczne znaczenie; wpływ na rozwój i konkurencyjność Olsztyna; umiejętność pozyskiwania środków finansowych i pozafinansowych przez organizację z różnych źródeł oraz efektywność i przejrzystość ich wykorzystania; umiejętność zaangażowania wolontariuszy do realizacji projektu; innowacyjność; stabilność; stosowanie przez organizację sposobów działania nie budzących wątpliwości etycznych; umiejętność podejmowania przez organizację współpracy z organizacjami pozarządowymi i partnerami społecznymi regionu.
Członkami kapituły konkursu są przedstawiciele Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn, którzy spośród siebie wybierają przewodniczącego. Kapituła może zaprosić do swojego składu przedstawicieli fundatorów nagród.
Z pracy kapituły wyłączone zostają osoby bezpośrednio związane ze zgłoszonymi inicjatywami.
Ogłoszenie wyników konkursu następuje na dorocznym Forum Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w Olsztyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Knosały 3/5 B-C, biuro Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”, na stronie www.ocop.olsztyn.pl i pod adresem ocop.olsztyn@gmail.com.
Wyniki obrad będą przedstawione na dorocznym Forum Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn oraz opublikowane w prasie.
Trzeci sektor w mediachKonkurs ma charakter otwarty. Adresowany jest do wszystkich dziennikarzy prasowych, radiowych, telewizyjnych zatrudnionych lub współpracujących z redakcjami ogólnopolskimi, regionalnymi, lokalnymi, specjalistycznymi, podejmującymi problematykę organizacji pozarządowych miasta Olsztyn. Oceniany będzie całokształt pracy dziennikarskiej w danym roku.
Wnioski o nagrodę mogą zgłaszać dziennikarze, redakcje, wszystkie istniejące stowarzyszenia dziennikarzy i członkowie jury.
Zgłoszenia należy przesyłać wyłącznie w formie pisemnej i zawierać powinny uzasadnienie wniosku. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie, oprócz pisemnego zgłoszenia i uzasadnienia, także kilku najistotniejszych publikacji dziennikarza proponowanego do nagrody. Prace powinny być dostarczone w 3 egzemplarzach w przypadku materiału prasowego i w 1 egzemplarzu w przypadku materiałów radiowych i telewizyjnych oraz w wersji elektronicznej na nośnikach CD. Wszystkie egzemplarze powinny być opisane i datowane. Nadesłane teksty i CD nie podlegają zwrotowi.
/>Zgłoszenia wraz z materiałami należy nadesłać na adres: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Oddział w Olsztynie, 10-162 Olsztyn, ul. Nowowiejskiego 5.
Zgłoszenia konkursowe są oceniane przez jury, powołane przez Radę Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn oraz SDP Oddział w Olsztynie. Skład jury zostanie podany w oddzielnym komunikacie.
Ocena materiałów odbywać się będzie na podstawie następujących kryteriów: znaczenie działalności dziennikarskiej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, znaczenie twórczości dziennikarskiej dla rozwoju sektora pozarządowego miasta, promocja idei dobra wspólnego, wartość informacyjna, obiektywizm, bezstronność (równy dystans wobec stron sporu lub konfliktu), rzetelność w zbieraniu materiału, niezależność sądów dziennikarskich, walory edukacyjne, atrakcyjność formy dziennikarskiej.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail: ocop.olsztyn@gmail.com, informacje również na stronie www.ocop.olsztyn.pl.