Wernisaż wystawy „Dialog kultur. Camacho, Nowiński, Plata”
Od lewej: Krystyna Rutkowska, Marian Nowiński i Teresa Plata |
Więcej zdjęć »
W Galerii Sztuki Współczesnej olsztyńskiego Biura Wystaw Artystycznych otwarto dziś (9.10) wystawę zatytułowaną „Dialog kultur. Camacho, Nowiński, Plata”. W wernisażu uczestniczyła dwójka autorów wystawianych prac: prof. Teresa Plata i prof. Marian Nowiński. Z Hiszpanii do Olsztyna przyjechała też Tony Camacho z synem zmarłego przed dwoma laty Eduardo Camacho. Wystawę przygotował kurator prof. Władysław Serwatowski.
Teresa Plata, Eduardo Camacho i Marian Nowiński są kojarzeni z ceramiką, rzeźbą, malarstwem, rysunkiem, teatrem, grafiką i scenografią. Mają doświadczenie w kształceniu młodych twórców, eksperymentowaniu i poszukiwaniach artystycznych. Profesorowie sztuki tworzą dialog kultur używając kredek, gipsu i brązu, japońskiej bibułki i japońskich pałeczek, papieru pakowego, płótna, kartonu i dykty, poezji i prozy, scenariuszy i partytur. Pracowali z aktorami, galeriami i muzeami. Tworzą z paletami farb i multimediami, z rylcem, rapidografem i letrasetem; z granitowymi blokami i gilotyną; z pastelami i aparatami fotograficznymi; z filmami celuloidowymi cyfrowym i polaroidowym: z piórami laserowymi, z surowcami wtórnymi i energią odnawialną.
Eduardo Camacho urodzony w 1942, zmarł w 2006 roku. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Barcelonie, profesor rysunku na Uniwersytecie w Barcelonie. Doktor Sztuk Pięknych Uniwersytetu La Laguna (ULL) na Teneryfie. Od 1986 profesor tytularny. Profesor scenografii i scenotechniki na Wydziale Sztuk Pięknych ULL. W pracach badawczych wydziału Malarstwa i Rzeźby ULL zajmował się językiem, metodami i procesami twórczości artystycznej.
Najważniejsze artystyczne projekty badawcze dotyczyły twórczości Kafki, Goyi, Picassa, Szajny, Pendereckiego, Garcii Lorci, Rafaela Alberti, Franciszka Brines, Jose Marti, Luigiego Pirandella, Dulce Marii Loynaz, Benita Pereza Galdosa, Tomasza Moralesa, Cervantesa, Miguela de Unamuno i Alfreda Gangoteny. Wyjątkowym dziełem Camacho jest seria prac artystycznych: Symbioza muzyki i malarstwa - „Frederic Chopin - Eduardo Camacho”.
Marian Nowiński urodzony w 1944 roku. Absolwent historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie u prof. Henryka Tomaszewskiego, uzyskał dyplom z projektowania plakatów. Obecnie jest profesorem w macierzystej uczelni oraz profesorem i dziekanem Wydziału Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Twórca Teatru Jednego Znaku w Warszawie.
Autor ponad 40. wystaw indywidualnych w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Francji i Austrii. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w: Finlandii, Danii, Kanadzie, Węgrzech, USA, Brazylii, Kolumbii, Francji, Niemczech, Słowacji, Szwecji, Japonii, Tajwanie i Polsce. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach europejskich i amerykańskich.
Teresa Plata - artystka rzeźbiarka. Od 2001 roku profesor nadzwyczajny, prowadzi pracownię rzeźby w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz pracownię ceramiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się małymi formami rzeźbiarskimi w brązie, ceramiką, szkłem oraz rysunkiem. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.
Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Brytyjskiego w Londynie, AIAP w Mediolanie, Pulchri Studio w Hadze, Galeri Galma - Stan w Szwecji, instytutu Balzaka w Paryżu, Muzeum Watykanu, w kolekcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
Wystawie towarzyszy film o twórczości Józefa Szajny.
Wystawa będzie czynna do 2 listopada.
Z D J Ę C I A