Zasadzeniem żonkili na przyszkolnym „Polu Nadziei” zainaugurowało dziś (9.10) swoją działalność Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 34 w Olsztynie. Na wiosnę kwiaty, symbol nadziei i solidarności z umierającymi na raka, zostaną ścięte i sprzedane, a uzyskane w ten sposób pieniądze zasilą konto olsztyńskiego hospicjum. Posłużą do zakupu drogiego, ale niezbędnego do przedłużania życia umierającym dzieciom sprzętu.
„Pola Nadziei” to organizowana od 11. lat kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych, którą od 25. lat prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Celem akcji jest nie tylko pozyskanie środków finansowych na opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, ale również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
-
11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej - mówi Elżbieta Mieczkowska, katechetka w Szkole Podstawowej nr 34 w Olsztynie. -
W związku z tym, że w naszej szkole powstało koło Caritas, postanowiliśmy przystąpić do akcji „Pola Nadziei”. Dzisiejsze sadzenie żonkili inauguruje działalność koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 34.W „trzydziestceczwórce” zwyczaj pomagania innym istnieje od lat. Pięć lat temu powstało szkolne koło misyjne, wspierające dzieci z krajów misyjnych.
-
Ponieważ działalność w ramach koła misyjnego dobrze nam wychodziła, ks. Romuald Zapadka, proboszcz Parafii Błogosławionej Franciszki Siedliskiej zachęcił nas do utworzenia koła Caritas - mówi Elżbieta Mieczkowska. -
Teraz będziemy pomagać nie tylko dzieciom za granicą, ale również tym mieszkającym w pobliżu nas, w sąsiedztwie. Na inauguracyjnej uroczystości licznie zjawili się olsztyńscy dziennikarze.
-
Zależało nam na obecności mediów - wyjaśnia Elżbieta Mieczkowska. -
Chcemy, by nasz przykład odbił się szerokim echem w diecezji warmińskiej, żeby jak najwięcej szkół włączyło się do akcji, bo warto pomagać innym.
Z D J Ę C I A