W klubie „Przyczółek” przy ul. Kasprowicza 6 w Olsztynie zainaugurowano dziś (8.10) nowy rok akademicki w Uniwersytecie Nowoczesnego Obywatela. Uniwersytet powstał rok temu z inicjatywy Zbigniewa Majchrzaka, członka zarządu Rady Osiedla Wojska Polskiego, pod honorowym patronatem Prokuratora Okręgowego w Olsztynie Cezarego Kamińskiego, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Wojciecha Sobczaka oraz Wiceprezydenta Olsztyna Tomasza Głażewskiego. Słuchaczem Uniwersytetu może zostać każdy, kto chce być lepszym człowiekiem.
-
Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela to elitarny program edukacyjny - mówi Zbigniew Majchrzak. -
Program skierowany jest do osób, które chcą profesjonalnie zarządzać swoim losem, osób które chcą rozpoznawać okazje rynkowe, zagrożenia występujące w rynku, swoje mocne i słabe strony i w końcu znaleźć odpowiedź na pytanie, co powinienem zrobić, żeby mieć jak najmniej słabych stron, które nie pozwalają mi na wykorzystanie okazji rynkowych i co zrobić, żeby wzmocnić swoje mocne strony, żeby odnieść sukces. Program składa się z dwóch modułów. Pierwszy skierowany jest do wszystkich mieszkańców Olsztyna, od poziomu gimnazjum.
-
W ramach tego modułu odbywają się profesjonalne wykłady z prawa, psychologii, socjologii i wiedzy o rynku - tłumaczy Zbigniew Majchrzak.
- Wykłady prowadzą profesjonaliści, w tym pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na przykład dzisiaj wykład z prawa cywilnego poprowadzi Sławomir Trojanowski z UWM. Będzie mówił o prawach i obowiązkach obywatelskich w kodeksie cywilnym, o tym, jak interpretować przepisy kodeksu cywilnego i jak potem w tym prawie poruszać się.
Drugi z modułów programu - Rajdy Edukacyjne - skierowany jest do uczniów szkół podstawowych.
-
Najważniejszym z elementów rajdów edukacyjnych są pogadanki - mówi Zbigniew Majchrzak. -
Chcemy, aby młody człowiek na poziomie szkoły podstawowej posiadał elementarną wiedzę o tym, jak funkcjonuje społeczeństwo, jakie mamy akty prawne i co one dla nas oznaczają, jak funkcjonuje wolny rynek, jak się w tym świecie poruszać, żeby nie zostać skrzywdzonym, oszukanym, wykorzystanym przez cwaniaków.Jesienna edycja Rajdów Edukacyjnych wystartowała już 6 września. Do tej pory zorganizowano pięć rajdów. Dzisiaj najbardziej aktywni uczestnicy rajdów otrzymali upominki ufundowane przez Radę Osiedla, Gazetę Wyborczą i Książnicę Polską. Podziękowania otrzymali też pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie: Maria Waśniewska, Dorota Krzyżak, Małgorzata Dębska oraz dyrektor tej szkoły Andrzej Tański.
-
To wspaniali nauczyciele, którzy się bardzo zaangażowali w Rajdy Edukacyjne - mówi Majchrzak. -
Dzięki ich aktywności rajdy nabierają dużego rozmachu.Wspólnie z SP nr 9 Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela przygotowuje kolejny moduł programu. Nosi on nazwę „Dzieci czytają Polsce. Książka najlepszym przyjacielem nowoczesnego obywatela”. Celem programu jest poszerzenie zasobu słów oraz umiejętności komunikowania się z drugim człowiekiem. Próbkę programu uczniowie „dziewiątki” zaprezentowali podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego.
Wykład inauguracyjny wygłosił ojciec Wincenty, franciszkanin. Mówił o relacjach Papieża Jana Pawła II z młodzieżą.
-
Wykład był związany ze zbliżającymi się VIII Dniami Papieskimi - mówi Zbigniew Majchrzak. -
Chcieliśmy w ten sposób uhonorować wielkiego Polaka, człowieka i filozofa.Kolejne wykłady na Uniwersytecie Nowoczesnego Obywatela już za tydzień, w środę (15.10) o godz. 16.45.
Z D J Ę C I A