Mieszkańcy Osiedla Generałów i kierowcy autobusów MPK czują się oszukani przez władze miasta. Obiecano im, że w rejonie skrzyżowania ulic Wilczyńskiego i Hallera powstanie tymczasowa pętla autobusowa, zapewniająca bezpieczeństwo pasażerów MPK, jak i użytkowników ul. Wilczyńskiego. Teraz okazuje się, że z inwestycji nic nie będzie. Kierowcy MPK grożą, że będą dojeżdżać jedynie do starej pętli MPK przy ul. Jarockiej, a mieszkańcy nie wykluczają marszów protestacyjnych na olsztyński ratusz.
Spór o budowę chociaż tymczasowej pętli w rejonie skrzyżowania ulic Wilczyńskiego i Hallera na Osiedlu Generałów trwa już od roku. Teraz autobusy kończące kurs na osiedlu, zatrzymują się przy krawężniku jezdni, blokując jeden pas ruchu dwupasmowej ul. Wilczyńskiego. Zimą kierowcy nie wyłączają silników, co przeszkadza mieszkańcom. Kierowcy tłumaczą, że na pętli nie ma żadnego pomieszczenia socjalnego, gdzie mogliby schronić się w oczekiwaniu na kolejny kurs.
Brak pętli to również zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bo rozpoczynające kurs autobusy zawracają na skrzyżowaniu. Przeciwko takim warunkom zaprotestowali zarówno mieszkańcy osiedla, jak i kierowcy MPK.
-
Po tym, jak otrzymaliśmy pismo podpisane przez dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Mostów i Zieleni w Olsztynie, że do końca czerwca br. na przedłużeniu ul. Wilczyńskiego zostanie wykonana tymczasowa pętla autobusowa, wydawało się, że problem został rozwiązany - mówi Krzysztof Kacprzycki, przewodniczący Rady Osiedla Generałów. -
Sprawa trochę się przeciągała, ale kiedy w miejscu planowanej tymczasowej pętli pojawiły się kontenery budowlane, byliśmy przekonani, że wreszcie rusza budowa obiecanej pętli. Niestety, w poprzednim tygodniu dowiedzieliśmy się, że to nie budowa pętli, lecz baza jednej z firm realizujących dla miasta kontrakt w ramach gospodarki wodno-ściekowej.
Jak ustalili dziennikarze, teren został oddany na bazę firmy aż do 2010 roku. Tak więc o wykonaniu pętli do autobusów w tym miejscu nie może być mowy.
-
Znamy plany zagospodarowania przestrzennego Osiedla Generałów i wiemy, że nikt nie przewidział w tych planach miejsca na pętlę autobusową - dodaje Kacprzycki. -
W tej sytuacji osiedlu grozi wykluczenie komunikacyjne.Obawy Kacprzyckiego potwierdza Stanisław Kowalczyk, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Kierowców MPK w Olsztynie.
-
Jeżeli pętla nie będzie wybudowana, nie będziemy tutaj przyjeżdżać - mówi Kowalczyk. -
Będziemy kończyli kursy na starej pętli MPK przy ul. Jarockiej.Do tej pętli niektórzy mieszkańcy Osiedla Generałów mieliby ok. 3 kilometrów.
-
Jeżeli władze miasta nie zmienią swojej decyzji i nie wywiążą się ze swojego zobowiązania, mieszkańcy osiedla pójdą na ratusz - mówi jeden z mieszkańców osiedla. -
A na pewno o tej decyzji będziemy pamiętać przy następnych wyborach!Powodów do niepokoju nie widzi Paweł Jaszczuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Mostów i Zieleni w Olsztynie.
-
Faktycznie pętli przy ul. Wilczyńskiego nie będzie, ale mamy rozwiązanie alternatywne - mówi Jaszczuk. -
Właśnie likwidowany jest znajdujący się przy ul. ks. Popiełuszki (przedłużenie ul. Hallera - red.)
plac budowy Ostródzkiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z dyrekcją OPB, które wyraża wolę udostępnienia placu na przygotowanie tymczasowej pętli autobusowej. Porozumienie w tej sprawie powinno być zawarte jeszcze w tym tygodniu, może nawet jutro.Wskazane przez dyr. Jaszczuka miejsce na pętlę autobusową znajduje się ok. 200. metrów dalej niż miejsce wcześniej przeznaczone na ten cel. Ma mieć ono jeszcze inną zaletę. -
Przygotowanie pętli autobusowej na placu udostępnionym przez OPB będzie zdecydowanie tańsze niż przygotowanie pętli na przedłużeniu ul. Wilczyńskiego - stwierdza Paweł Jaszczuk
Dyrektor Jaszczuk jest przekonany, że jeżeli w najbliższych dniach zostanie zawarte porozumienie pomiędzy władzami Olsztyna a Ostródzkim Przedsiębiorstwem Budowlanym, nowa pętla przy ul. ks. Popiełuszki będzie gotowa do końca listopada br.
Z D J Ę C I A