W ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu „Herbert” od października realizowany jest w naszym mieście projekt edukacyjny „Na przerywistej linii egzystencji” - Herbertowska lekcja poezji. Organizatorzy projektu Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie zaplanowali różnorodne wydarzenia skierowane w szczególności do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Olsztyna i powiatu.
W galerii Bakałarz (ul. Natalii Żarskiej 2) do końca grudnia można oglądać wystawę poświęconą twórczości Zbigniewa Herberta. Ekspozycja jest interpretacją myśli poety skoncentrowanej na motywie przemijania i wartościach ocalających sens istnienia. Teksty Herberta wplecione zostały w ikonografię korespondującą z wybranym tematem.
W oparciu o przygotowaną ekspozycję prowadzone są w Bakałarzu zajęcia edukacyjne, w których uczestniczy młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Kontynuacją „Herbertowskiej lekcji poezji” będzie konferencja dla nauczycieli, bibliotekarzy i studentów polonistyki, w której udział wezmą m.in. autorzy znanych książek poświęconych poecie - Andrzej Franaszek oraz Janusz Drzewucki. Podczas spotkania zobaczymy, oparty na tekstach autora „Pana Cogito”, premierowy spektakl Teatru „Nieskromnego” działającego przy II LO w Olsztynie.
Konferencja planowana na 26 listopada br. odbędzie się w nowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie przy ul. Dąbrowszczaków 3.
Honorowy patronat nad projektem sprawuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.