W dniach 6-8 października 2008 roku przedstawiciele samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego przebywają w Monachium na 11. Międzynarodowych Targach Nieruchomości Inwestycyjnych EXPO REAL. To jedne z największych targów inwestycyjnych na świecie.
- Samorząd województwa po raz pierwszy w swojej dziesięcioletniej historii stał się partnerem w biznesie, i to partnerem dużym - mówi stojący na czele delegacji Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
- Jest to możliwe głównie dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu, w którym mamy pond miliard euro. Na oś przedsiębiorczość przeznaczyliśmy 238 mln euro, czyli 20 proc. całego RPO. Są zabezpieczone środki na inwestycje w przedsiębiorstwach, które albo spowodują powstanie nowych miejsc pracy albo umożliwią utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Chodzi także o inwestycje, które wniosą jakąś wartość dodaną, dzięki której przedsiębiorstwo się rozwinie. Są zapisane środki, które obsłużą instytucje otoczenia biznesu, na pożyczki i poręczenia dla przedsiębiorców. Będą środki na promocję gospodarczą, czyli na przykład wykreowanie produktów regionalnych i promocję tych produktów. To jedna strona, ale jest jeszcze druga, polegająca na wykonawstwie. Jest to także istotne w kontekście przygotowań do EURO 2012. W ramach RPO zaplanowaliśmy inwestycje na około 1,5 mld euro. Dlatego rywalizacja, podnoszenie jakości, a także promocja gospodarcza, szerokie informacje, pozytywnie stymulują rozwój, a wszyscy wiemy, że rozwój gospodarczy przynosi w efekcie nowe miejsca pracy i polepszenie jakości życia mieszkańców. Stąd nasza obecność na targach. Impreza zdobyła niekwestionowaną pozycję w świecie, a dynamika jej rozwoju jest niespotykana w całej branży targowej. To świetna baza dla realizacji projektów międzynarodowych i zawierania kontaktów biznesowych.Wystawcy i odwiedzający przyjeżdżają do stolicy Bawarii z każdego zakątka globu. W 2007 roku liczba odwiedzających sięgnęła blisko 24 tys. osób. Relacjonowało je ponad 1290. akredytowanych dziennikarzy z 36. krajów. W europejskich dziennikach i w prasie branżowej ukazało się 430 artykułów. Największą popularnością te targi cieszą się wśród odwiedzających z Niemiec, Wielkiej Brytanii Austrii, Holandii, Szwajcarii, Czech, USA, Polski, Rosji i Włoch.
Oferta tematyczna targów to pośrednictwo i doradztwo w obrocie nieruchomościami inwestycyjnymi, zarządzanie nieruchomościami, finansowanie inwestycji, nieruchomości przeznaczone pod inwestycje, projektowanie i realizacja inwestycji, budownictwo, hotele, usługi bankowe i leasingowe, technologie przekazywania informacji, prasa i związki branżowe, systemy szkoleń.
Grupy odwiedzające targi to właściciele i pośrednicy nieruchomości, miasta i regiony gospodarcze, firmy doradcze, firmy zarządzające nieruchomościami, firmy budowlane, inżynierowie i architekci, kasy budowlane, menedżerowie do spraw doradztwa i zarządzania, informatycy, dziennikarze.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego reprezentują osoby odpowiedzialne za rozwój regionalny, promocję gospodarczą, wykorzystanie funduszy unijnych, współpracę międzynarodową, a także pracownicy Centrum Obsługi Inwestora Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W skład delegacji wchodzą również samorządowcy z Iławy, Ełku, Ostródy, Giżycka, a także Warmińsko-Mazurskiej oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.