Donosiciel pozarządowy nr 1
Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” wraz z fundacją „Inicjatywa Kobiet Aktywnych” FIKA i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej realizują projekt „W kierunku profesjonalizacji III sektora w Olsztynie”.
Celem zadania jest integracja środowiska, wzmocnienie marki organizacji pozarządowych i przygotowanie ich do profesjonalnej realizacji zadań publicznych gminy Olsztyn. Projekt zakłada cykl szkoleń oraz doradztwo, które obejmują m.in. wiedzę na temat rozpoznawania potrzeb i realizacji zadań publicznych gminy, tworzenia projektów, ustalenia możliwości ich finansowania, realizacji i rozliczania, sprawozdawczości, budowania koncepcji projektów, wypełniania wniosków, rachunkowości, prawodawstwa dotyczącego organizacji pozarządowych, tworzenia i funkcjonowania stowarzyszeń i fundacji, budowania partnerstwa projektowego oraz lokalnego, pozyskiwania różnych funduszy na realizację zadań publicznych i działalność statutową, współpracy z samorządem, zarządzania organizacją, budowania zespołu, foundraisingu i PR.
Projekt służy popularyzowaniu idei społeczeństwa obywatelskiego w społeczności lokalnej, doskonaleniu systemu wymiany informacji i doświadczeń organizacji tak, by dotarły do szerokiego kręgu mieszkańców Olsztyna.
Celem jest również promowanie najlepszych rozwiązań i dobrych praktyk poprzez ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu dla organizacji pozarządowych „Na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych” i „Trzeci sektor sektor w mediach” oraz zorganizowanie dorocznego Forum Olsztyńskich Organizacji. Na Forum omówione będą m.in. wyniki współpracy z samorządem, sprawozdanie z realizacji strategii Rady Organizacji Pozarządowych i prac Rady. Zostaną ogłoszone też wyniki obu konkursów i wręczone nagrody oraz odbywać się będą targi dorobku organizacji oraz warsztaty z problematyki III sektora.
Bezpośrednimi adresatami zadania realizowanego od lipca do 15 grudnia 2008 roku, są organizacje pozarządowe i społeczność lokalna miasta Olsztyn. W szkoleniach biorą udział przedstawiciele organizacji oraz zainteresowani mieszkańcy Olsztyna. Przewidywana liczba uczestników, reprezentantów sektora pozarządowego, władz samorządowych, mediów oraz mieszkańców Olsztyna - około 120 osób. Zostanie przeprowadzonych ok. 10 spotkań branżowych, na których będą omawiane problemy związane ze specyfiką organizacji, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.
W ramach projektu publikowany jest biuletyn „Donosiciel pozarządowy”, zawierający materiały informacyjne o projekcie oraz szkoleniach, doradztwie i inicjatywach olsztyńskich organizacji i społeczności lokalnej. Informacje te znajdują się też na na stronach internetowych Fundacji www.fika.pl i Urzędu Miasta www.wim.ngo.pl w zakładce dotyczącej organizacji pozarządowych oraz nowej stronie poświęconej sektorowi pozarządowemu w Olsztynie www.ocop.olsztyn.pl. Informacje dotyczące projektu rozsyłane są pocztą i e-mailami.