Kilka lat trwały starania Rady Organizacji pozarządowych Miasta Olsztyn, by stworzyć dobre warunki do działania wszystkich organizacji w mieście. Dzięki dobrej współpracy z prezydentem i Radą Miasta, która zaaprobowała projekt i program utworzenia i sfinansowania siedziby Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, wspólne przedsięwzięcie nabrało realnych kształtów.
Budynek już jest! O pomysłach na jego wykorzystanie mówią dwie Moniki, które włożyły wiele serca i pracy, by projekt został zrealizowany: Monika Michniewicz, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych i Monika Falej, przewodnicząca ROPMO.
- Będę szczęśliwa, gdy organizacje się wprowadząMonika Michniewicz
- Remont budynku przy nowej ulicy Tarasa Szewczenki 1, przeznaczonego na siedzibę różnych olsztyńskich organizacji pozarządowych trwał trzy lata - mówi Monika Michniewicz, pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. organizacji pozarządowych.
- Miasto wydało na jego remont około miliona złotych. Remont się przedłużał, ponieważ prace musiały być dostosowane do wymagań konserwatora zabytków. Teraz przygotowuję umowę, a właściwie dwie umowy: o współpracy z najemcą, czyli nowym związkiem olsztyńskich organizacji „Razem w Olsztynie” i załącznik do niej, o funkcjonowaniu COP. Obiekt ma ok. 300 m kw. powierzchni i myślę, że zaspokoi potrzeby organizacji. Na parterze będzie m.in. sekretariat, biblioteka i sala konferencyjna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, na piętrze druga sala konferencyjna oraz pokoje biurowe. Można tam ustawić biurka i szafki przeznaczone na dokumenty poszczególnych organizacji. Szczegóły opracowujemy wspólnie z ROPMO. Będę szczęśliwa, gdy organizacje się tam wprowadzą i zaczną działać - mówi Monika Michniewicz.
Razem w OlsztynieMonika Falej- Do powołania Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych zobowiązało ROPMO I Forum Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn w 2004 roku. Dzięki dobrej współpracy z prezydentem oraz Urzędem Miasta i Radą Miasta uzyskaliśmy jeden z obiektów na terenie dawnych koszar przy ul. Jagiellońskiej 50 (obecnie Tarasa Szewczenki 1), z przeznaczeniem na OCOP. Z niecierpliwością czekamy na przekazanie kluczy - mówi przewodnicząca ROPMO Monika Falej.
- Remont zabytkowego budynku przeciągał się, ale wreszcie doczekaliśmy się jego zakończenia. Przygotowujemy już program użytkowy OOP wg opracowanego przez nas standardu, który posłużył do prac projektowych. Aby móc zarządzać obiektem (ROPMO nie ma osobowości prawnej), założyliśmy Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”, którego głównym celem jest „budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez kształtowanie postaw prospołecznych oraz podniesienie sprawności działania organizacji pozarządowych, a szczególnie wspieranie organizacyjne, finansowe i prawne ich działań na terenie miasta Olsztyn.” (& 6 statutu). O charakterze związku najlepiej świadczy jednak zapis & 8 statutu:
1. Związek Stowarzyszeń jest organizacją usługową, pracuje dla, a nie w imieniu pozarządowych organizacji miasta Olsztyn.
2. Członkowie władz oraz pracownicy Związku Stowarzyszeń nie reprezentują publicznie organizacji pozarządowych działających na terenie miasta Olsztyn.
3. Pracownicy Związku Stowarzyszeń nie reprezentują opcji żadnej organizacji, nikogo nie preferują ani nie pomijają. Formuła Związku jest otwarta. Każda organizacja może do niego przystąpić. Członkiem zwyczajnym może być stowarzyszenie lub fundacja nie działająca dla zysku, która złoży pisemną deklarację przystąpienia do Związku Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”- Myślę, że chętnych będzie wielu, bo historia działania ROPMO dowiodła, że przynosi to konkretne efekty - podkreśla Monika Falej.
Z D J Ę C I A