Pod koniec 2005 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna uruchomiła program „Badanie umiejętności podstawowych uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej”, współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny, który jest kontynuowany w latach 2007-2010. Jego podstawowym celem jest prowadzenie systematycznych badań poziomu umiejętności językowych i matematycznych absolwentów I etapu kształcenia.
Pierwsze badania na reprezentatywnej próbie polskich trzecioklasistów przeprowadzono w czerwcu 2006, drugie - w czerwcu bieżącego roku. Dzięki tym badaniom zebrano bogaty materiał dotyczący umiejętności polskich trzecioklasistów wraz z ogromną liczbą przykładów „uczniowskiej praktyki”, czyli poprawnych i błędnych rozwiązań wykorzystywanych w badaniach zadań.
Tej właśnie problematyce poświęcona była konferencja zorganizowana dziś (2.10) w Gimnazjum nr 3 w Olsztynie przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Wzięło w niej udział 156. pedagogów z całego województwa, w tym przedstawiciele szkół biorących udział w badaniach, wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Olsztynie, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, nauczyciele doradcy metodyczni.
Na terenie naszego województwa pilotażowe badania koordynowali nauczyciele konsultanci Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Elżbieta Jermacz i Henryk Sienkiewicz. Wzięło w nich udział 26 szkół podstawowych.
Konferencja rozpoczęła się wykładem „Umiejętności polskich dziesięciolatków w świetle badań prowadzonych przez CKE w latach 2006 - 2008”, który wygłosił koordynator projektu dr Mirosław Dąbrowski. Uczestnicy konferencji wzięli również udział w warsztatach prowadzonych przez członków zespołu badawczego dr Małgorzatę Dagiel i dr Alinę Kalinowską. Warsztaty nawiązywały do ważnych obszarów umiejętności językowych i matematycznych - pisanie, rozwiązywanie zadań tekstowych, obliczenia w pamięci. Podczas zajęć sformułowano szereg praktycznych sugestii dotyczących praktyki szkolnej na I i II etapie kształcenia.
W końcowej części konferencji uczestnicy zapoznani zostali z wynikami szkół z województwa warmińsko-mazurskiego, uczestniczącymi w pilotażu narzędzi do badań umiejętności trzecioklasistów w roku 2009.
W świetle zbliżających się zmian programowych, jak podkreślali uczestnicy, było to bardzo ważne i potrzebne spotkanie.
Z D J Ę C I A