W sobotę (12.04), w godzinach od 12 do 18, w atrium Galerii Warmińskiej w Olsztynie, odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Żółta Sobota”. Wydarzenie będzie tegorocznym punktem centralnym akcji „Pola Nadziei”, dedykowanej pomocy Hospicjum dla Dzieci w Olsztynie. Organizatorem wydarzenia jest Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
- „Żółta Sobota”, którą organizujemy w Galerii Warmińskiej 12 kwietnia, będzie zorganizowana na wzór „Żółtej Niedzieli”, którą w ostatnich latach organizowaliśmy na olsztyńskim Starym Mieście. Nie zabraknie więc prowadzonego przez nasz personel medyczny stoiska pomiaru cukru i ciśnienia, ale również prowadzonych przez wolontariuszy: stacji malowania twarzy, skręcania balonowych zwierzątek i dekorowania różnymi technikami świątecznych figurek, kiermaszu słodkości oraz świątecznych ozdób. Pojawi się też mata edukacyjna Autochodzik, na której dzieci, wcielając się w role uczestników ruchu, będą uczyły się o zasadach ruchu drogowego. Przeprowadzony zostanie także konkurs na najciekawsze słowo kojarzące się z hospicjum, w którym nagrodami będą atrakcyjne pobyty w SPA - wymienia s. Luisa Świerczewska, kierownik Hospicjum Caritas w Olsztynie.
Wydarzeniu towarzyszyć będą występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz pokaz walk rycerskich. Przy każdym ze stoisk będzie można wesprzeć Hospicjum dla Dzieci Caritas. Prowadzący kwestę wolontariusze, ubrani w żółte koszulki z identyfikatorami i specjalnie oznakowanymi puszkami, będą obecni również w pasażach Galerii.
- Działania na rzecz osób chorych, zwłaszcza na rzecz dzieci i młodzieży, to zadania, które zawsze pochłaniają ogromne środki. Zawsze można lepiej, można nowocześniej, można więcej, szczególnie przy dzisiejszym tempie rozwoju medycyny i techniki, jednak często podstawową barierą są pieniądze. Akcja „Pola nadziei” jest odpowiedzią na te właśnie wyzwania, gdyż z pochodzących ze zbiórki środków zakupujemy nowe, nowoczesne sprzęty, z których później korzystają nasi pacjenci - tłumaczy ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
- Wyjście z opowieścią o Hospicjum do przestrzeni publicznej, również tej najbardziej codziennej, jaką jest galeria handlowa, jest dla nas okazją do docierania z ideą hospicyjną do nowych osób, które być może nie miały z nią nigdy kontaktu. Jednocześnie jest też okazją do spotkania się poza hospicyjnymi ścianami z tymi, którzy od lat wspierają naszą działalność zarówno duchowo, jak i materialnie oraz wszystkimi tymi, którzy tworzą naszą hospicyjną rodzinę - dodaje s. Luisa Świerczewska.
- „Pola nadziei” to akcja, która od wielu lat służy nie tylko zbiórce środków finansowych, choć jest to jej ważną, integralną częścią, ale również promocji idei hospicyjnej, zmieniania myślenia o hospicjach jako „umieralniach”, smutnych, zimnych, ponurych przestrzeniach, w których nic już nikogo nie obchodzi, a do których trafiają tylko „porzuceni” ludzie - tłumaczy Joanna Mackiewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
- Przez akcję „Pola nadziei”, w którą angażujemy dzieci i młodzież, chcemy nie tylko kształtować ich wrażliwość na osoby potrzebujące, w tym dzieci w ich wieku, które są doświadczone chorobą, ale też uczyć i pokazywać, że hospicjum to też życie oraz, że życie każdego człowieka jest piękne, ważne, wartościowe i możliwe do przeżycia w pełni od początku aż do jego naturalnego końca.