Jedenastego kwietnia na Scenie u Sewruka olsztyńskiego Teatru im. Jaracza po raz pierwszy wystawiony zostanie spektakl „Złoty Smok” - przedstawienie przygotowane jako spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w reżyserii Doroty Abbe, na podstawie dramatu Rolanda Schimmelpfenniga. Dzisiaj (8.04) dziennikarze mieli możliwość wzięcia udziału w medialnej próbie tego spektaklu.
„Złoty Smok” to bar serwujący azjatyckie dania - ponure miejsce, wstydliwy margines bogatego świata, skrzętnie ukrywany przez przemilczenie. Obok „Złotego Smoka” żyją ludzie, pozornie nie mający ze sobą nic wspólnego, ale kiedy przyjrzeć się z bliska ich historiom, okazuje się, że są ze sobą w jakiś tajemniczy sposób połączeni, że wiąże ich niewidzialna nić. Każde z nich skrywa tajemnicę, każde żyje życiem, którego nie chce, każde życzyłoby sobie być kim innym, być gdzie indziej.
- Po raz pierwszy zetknęłam się z tym dramatem w 2011 roku, kiedy brałam udział jako aktorka w performatywnym czytaniu, które wyreżyserowała Magda Miklasz w Teatrze Nowym w Poznaniu - wspomina reżyserka Dorota Abbe.
- Od razu zakochałam się w tym tekście - w jego wyjątkowej konstrukcji dramatycznej, która z mistrzostwem łączy kilka wątków w post dramatycznym języku pełnym wdzięku i lekkości, w poruszającej tematyce społecznej, a także w sposobie, w jaki humor miesza się z tragedią, tworząc głęboką, emocjonalną wymowę. Autor zażyczył sobie, żeby aktorzy grali postaci na kontrze do swoich prywatnych emploi. W obsadzaniu studentów do dyplomu ten zabieg okazał się bardzo trafiony. Mogłam swobodnie żonglować obsadą, nie przejmując się tym, że w grupie są same młode osoby, z przewagą kobiet. Mam nadzieję, że widzowie wejdą w ten świat i śmiech ugrzęźnie im w gardłach, że zaczną empatyzować z postaciami, że staną się również na moment mieszkańcami kamienicy nad „Złotym Smokiem”, że przeżyją tę podróż razem z nami - dodaje Dorota Abbe.
Za scenografię i kostiumy w „Złotym Smoku” odpowiedzialna jest Aleksandra Wawrzyniak.
- Projekt scenografii oparłam o swoje obserwacje i skojarzenia związane z azjatyckimi restauracjami - mówi Aleksandra Wawrzyniak.
- Parawan stał się kluczowym elementem wprowadzania tajemniczości i podziału przestrzeni. Natomiast w przypadku kostiumów przyjęłam założenie, że każda osoba jest u podstawy mrówką w mrowisku Złotego Smoka i w tym mrowisku przybiera również inne funkcje, co zasugerowane jest za pomocą pojedynczych elementów kostiumu, które po części stają się również rekwizytami. Postać i wątek mrówki w tekście tworzy iluzję innej rzeczywistości o zabarwieniu baśniowym i właśnie to było dla mnie najbardziej plastyczne i inspirujące oraz nawiązywało do tego, jak w świecie Złotego Smoka wszystkie postaci są ze sobą powiązane.W spektaklu wystąpią słuchacze olsztyńskiego Studium Aktorskiego im. Sewruka: Jagoda Białek, Justyna Czort, Damian Kądziela, Wiktoria Pioch, Kinga Rozkrut, Sandra Strzępek | Katarzyna Szpinda, Grzegorz Walkowiak, Zuzanna Wicka i Paulina Wójcik.
Oprócz premierowego przedstawienia zaplanowanego na dzień 11 kwietnia, spektakl „Złoty Smok” będzie można zobaczyć na Scenie u Sewruka w dniach 12, 13,16 i 17 kwietnia, 6, 7 i 8 maja oraz 4 i 5 czerwca.
Z D J Ę C I A
F I L M Y