Waldemar Andzelm, kolekcjoner i właściciel galerii sztuki współczesnej, jest częstym gościem w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki w Olsztynie. Jego zbiory wypełniły już kilka dużych wystaw sztuki współczesnej w olsztyńskiej galerii. Ostatnia z takich wystaw miała miejsce na przełomie ubiegłego i obecnego roku. Ekspozycja pod tytułem „Waldemar Andzelm. Jubileusz 35-lecia działalności kolekcjonerskiej”, była swoistym podsumowaniem 35-letniej fascynacji sztuką współczesną i drogi kolekcjonerskiej, w której ważne miejsce odgrywało olsztyńskie BWA Galeria Sztuki.
Według naszych wyliczeń, zbiory Waldemara Andzelma pokazywane były w Olsztynie już pięć razy:
» w 2012 roku wystawa „Berdyszak-Gierowski-Kałucki-Koji”,
» w 2017 roku wystawa „Pustka-Pełnia-Utopia”,
» w 2021 roku wystawa „Kolekcja Waldemara Andzelma”,
» w 2023 roku wystawa „Włodzimierz Kunz. Z kolekcji Waldemara Andzelma”
» w 2024 roku wystawa „Waldemar Andzelm. Jubileusz 35-lecia działalności kolekcjonerskiej”.
Nie dziwi więc, że to właśnie olsztyńską galerię Waldemar Andzelm wybrał na miejsce premiery swojej książki „Linie czasu - kolekcja Waldemara Andzelma”. Spotkanie promujące najnowsze wydawnictwo kolekcjonera odbyło się w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie w piątkowy (28.03) wieczór. Książka jest w istocie podsumowaniem 35-letniego okresu kolekcjonowania i prezentacji zbiorów Waldemara Andzelma.
- Książka jest takim moim bardzo osobistym podsumowaniem, podobnie jak ostatnia, przygotowana na jubileusz 35-lecia mojej działalności kolekcjonerskiej wystawa - powiedział Waldemar Andzelm. -
Zaprezentowałem nową odsłonę kolekcji, ale jednocześnie zamknąłem to, co było wcześniej. Starałem się pokazać swoją sytuację na dzisiaj - co przeszedłem, co zamknąłem. Te linie czasu zapętliły się. Nie chcę, żeby ta wystawa i książka były końcem, żeby po nich nic nie było, ale żeby to było zamknięcie pewnego bardzo ważnego w moim życiu etapu.Rozmowę z Waldemarem Andzelmem poprowadził dr Sebastian Dudzik, adiunkt Katedry Historii Sztuki i Kultury Instytutu Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie zarejestrowaliśmy kamerą wideo. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia nagrania.
Z D J Ę C I A
F I L M Y