Już w środę (1.10) gościć będzie w Olsztynie prof. Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który uświetni inaugurację roku akademickiego UWM i otrzyma doktorat honoris causa olsztyńskiej uczelni. Wizycie towarzyszyć będą wystawa i dwie ciekawe premiery wydawnicze.
Przyjazd szefa Europarlamentu na Warmię i Mazury to zdaniem „sprawców” wydarzenia - władz powiatu olsztyńskiego - jedna z najważniejszych, a z pewnością najbardziej symboliczna chwila w naszym regionie po 1989 r.
-
To zaszczyt dla samorządu, dla uczelni, ale przede wszystkim ukoronowanie naszego partnerstwa z powiatem Osnabrück - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Z apelem o uhonorowanie prof. Pötteringa (mieszkańca powiatu Osnabrück) Rada Powiatu wystąpiła do UWM w styczniu. W maju Senat uczelni przyjął kandydaturę. Podczas Dni Katolickich w Niemczech zaproszenie osobiście wręczył przewodniczącemu były rektor UWM prof. Ryszard Górecki. Następnie ruszyły przygotowania do przyjęcia wyjątkowego gościa w należyty sposób.
-
Prof. Pöttering, jako wielki przyjaciel Polski, był już w naszym kraju kilka razy, ale chyba żadnej wizycie nie towarzyszyło tak wiele wydarzeń o posmaku europejskim - mówi Mirosław Pampuch. -
To jest pięć minut dla naszego regionu, które powinniśmy maksymalnie wykorzystać.Dlatego władze powiatu wpisały wizytę w program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym regionie. Atrakcją będzie też wystawa Instytutu im. Georga Eckerta w Brunszwiku o wymownym tytule: „Podręczniki szkolne na celowniku nauki i polityki - 35 lat Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej”.
Rozchwytywana przez duże ośrodki miejskie wystawa trafi do Olsztyna dzięki prof. Robertowi Trabie, założycielowi stowarzyszenia „Borussia”, a dziś m.in. przewodniczącemu Komisji Podręcznikowej. Po otwarciu wystawy przez szefa Europarlamentu, będzie ją można oglądać przez miesiąc w gmachu Wydziału Humanistycznego UWM przy ul. Obita 1.
Prof. Traba i „Borussia” mocno wsparli też wspólny projekt UWM i powiatu olsztyńskiego wydania polsko-niemieckiej książki „Pamięć. Wyzwanie dla nowoczesnej Europy”.
-
Ten zestaw tekstów traktujących o szansach i wyzwaniach w jednoczącej się Europie pióra znakomitych publicystów i historyków ma szansę stać się wydarzeniem rynkowym - uważa Iwona Ndiaye z „Borussii”.
- Książka to prezent dla prof. Pötteringa, ale głównie zachęta dla nas wszystkich do refleksji o Europie, która powinna nam być bliższa, niż jest dzisiaj.Książka, którą specjalnym przesłaniem opatrzył prof. Władysław Bartoszewski, trafi do księgarń w całej Polsce na początku października.
Inna premiera zaplanowana na najbliższą środę to już trzeci, wspólny kalendarz partnerstwa powiatów olsztyńskiego i Osnabrück.
-
Dzięki znakomitym, polskim i niemieckim fotografikom projekt świetnie przysłuży się naszemu partnerstwu, bo jeden obraz mówi czasem więcej niż tysiąc słów - cieszy się Manfred Hugo, starosta Osnabrück.
Dwujęzyczny kalendarz ścienny w dużym formacie zatytułowany „Ludzie”, to zestawienie dwunastu codziennych sytuacji z mieszkańcami obu regionów w rolach głównych - są na nim migawki z wesela, zakochane pary, dzieci, czy subkultury.