Na Scenie Dużej Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie świętowano wczoraj (27.03) Międzynarodowy Dzień Teatru - jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu teatralnej społeczności. W tym roku obchody były nie tylko okazją do uhonorowania jej członków nagrodami i odznaczeniami państwowymi, ale też prezentacji aktorskiej braci uwiecznionej na fotografiach autorstwa Łukasza Pepola.
Wydarzenie rozpoczęto jubileuszowym spektaklem „Setka Jaracza, czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny”, następnie miała miejsce uroczysta gala, zaś po niej odbył się wernisaż wystawy „Zdemaskowani” we foyer Sceny Dużej teatru.
-
Dlaczego „Zdemaskowani”? Bo już na jednej z pierwszych sesji usłyszałem „Na scenie umiem udawać przed setkami widzów. Ale przed twoim obiektywem jestem bezbronny...” - wyjaśnia autor fotografii. -
Taki zresztą był zamysł - pokazać bez masek te i tych, którzy na co dzień zawodowo zmieniają się w kogoś innego. I faktycznie w wielu przypadkach stało się tak, że bariery kruszyły się przed obiektywem, a zostawał piękny wachlarz emocji i nastrojów, ukazujących Człowieka. Nie mnie zresztą oceniać, na ile to zadanie zostało zrealizowane. Tak jak podczas spektakli, jak i podczas oglądania tej wystawy oceniać będą widzowie, a mnie pozostaje tylko liczyć na to, że ujrzą swoje Mistrzynie i Mistrzów Sceny już nie oświetlonych światłami reflektorów, a w świetle dziennym, jakby stali tuż obok, odsłonięci i piękni, jak piękne mogą być istoty ludzkie. Ten rodzaj zdemaskowania - jak hołd - należy się w Międzynarodowym Dniu Teatru tym wszystkim, którzy swoją ciężką pracą na co dzień czynią życie swoich widzów bardziej magicznym.Podczas gali zasłużeni artyści oraz pracownicy teatru zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i branżowymi.
Prezydent Reczpospolitej Polskiej wyróżnił za zasługi w twórczości teatralnej i za długoletnią służbę:
» Srebrnym Krzyżem Zasługi Grażynę Czarkowską
» Brązowym Krzyżem Zasługi Marzenę Bergmann
» Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Andrzeja Romana
» Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Bogusława Brudniaka.
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej odznaczeni zostali:
» Srebrnym Medalem „Zasłużona Kulturze Gloria Artis”: Irena Telesz-Burczyk
» Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”: Joanna Fertacz, Milena Gauer i Marcin Kiszluk.
Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” nadano Barbarze Święcickiej i Katarzynie Kropidłowskiej.
Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna Łukasz Łukaszewski wręczył list gratulacyjny za imponujący dorobek artystyczny Małgorzacie Rydzyńskiej.
Nagrodę imienia Andrzeja Starkiewicza otrzymał Maciej Cymorek.
Nagrodę Dyrektora Teatru otrzymała Marzena Dobosz.
Nagrodę Dyrektora za wieloletnie zaangażowanie i niestrudzone inspirowanie młodzieży światem Teatru otrzymał nauczyciel Jarosław Olejnik.
********
Łukasz Pepol urodził się w Olsztynie w 1980 r. W 2008 r. ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz Warszawską Szkołę Fotografii. Pierwsze amatorskie kroki w tej dziedzinie stawiał już w 1999 r., zajmując się fotografią analogową. Zawodowo zaczął działać od 2009 r., tworząc głównie portrety polityków, artystów, ludzi sceny oraz zdjęcia mody. Jego komercyjne zdjęcia pojawiały się m. in. w magazynach: Playboy, Forbes, Maleman, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Gala oraz na portalach: interia.pl, rmffm.pl, radiozet.pl. Poza pracą zawodową cały czas działał czynnie jako fotograf. Jego prace były nagradzane oraz wyróżniane w konkursach fotograficznych m.in. Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne oraz Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Od 2024r. jest kuratorem Galerii Dobro - MOK.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :