Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:11 13 kwietnia 2025 Imieniny: Marcina, Idy
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2025-03-14 17:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Prus Górnych w Morągu przyjęło dzisiaj pierwszych gości

Olsztyn24
Otwarcie Muzeum Prus Wschodnich w Morągu | Więcej zdjęć »

Po ponad 2,5 roku przygotowań, modernizacji i konserwacji w historycznych wnętrzach pałacu Dohnów w Morągu swoje podwoje otworzyło Muzeum Prus Górnych, oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W uroczystości otwarcia wzięło udział wielu znakomitych gości na czele z ministrą kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską, marszałkiem województwa Marcinem Kuchcińskim i wojewodą Radosławem Królem.

Od 1986 do 1 grudnia 2024 roku w pałacu Dohnów w Morągu działało Muzeum im. Johana Gottfrieda Herdera - filozofa i pisarza, który urodził się w Morągu w 1744 roku. Pod koniec ubiegłego roku wszedł w życie nowy regulamin organizacyjny Muzeum Warmii i Mazur. Miejsce Muzeum im. Herdera zajęło Muzeum Prus Górnych, jednakże z powodu trwających w pałacu Dohnów remontów, wcześniej nie było okazji do publicznej prezentacji tej nowej atrakcji turystycznej Warmii i Mazur.

Remont morąskiego muzeum trwał od połowy 2022 roku. W tym czasie m.in. wyremontowano i ocieplono dach pałacu, przeprowadzono termomodernizację budynku, przebudowano klatkę schodową, odnowiono podłogi, wyposażono budynek w niezbędny sprzęt techniczny i umeblowanie. Prace pochłonęły ponad 14,3 mln złotych, w tym 8,4 mln złotych to środki samorządu województwa, 2,2 mln złotych to środki własne Muzeum Warmii i Mazur. Pozostała kwota pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzisiaj nadszedł czas, by zaprezentować efekty prac budowlanych oraz przygotowane ekspozycje muzealne.

- Muzeum, które dziś otwieramy, to efekt ogromnego nakładu pracy oraz znacznych inwestycji - powiedział marszałek województwa Marcin Kuchciński. - Dzięki środkom samorządu województwa, wsparciu programów krajowych i europejskich oraz zaangażowaniu muzealników i ekspertów, udało się stworzyć miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością. Przeszło ono gruntowną modernizację - od termomodernizacji pałacu Dohnów, przez unowocześnienie infrastruktury, aż po przygotowanie zupełnie nowych ekspozycji. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy mieli swój udział w otwarciu tej instytucji.
R E K L A M A
W uroczystości otwarcia, obok ministry kultury i dziedzictwa narodowego, przedstawicieli samorządu województwa, dyrekcji i pracowników Muzeum Warmii i Mazur, wzięli udział parlamentarzyści, reprezentanci samorządów lokalnych, instytucji kultury, uczelni, władz kościelnych i wykonawcy robót.

- Dziękuję panu marszałkowi i dyrekcji muzeum za troskę o to, co było, jest i będzie częścią naszej skomplikowanej tożsamości - powiedziała ministra Hanna Wróblewska. - Tożsamości, o której wreszcie można mówić, pisać, dyskutować, a która pokazuje, jak ważna jest różnorodność w jedności i jedność w różnorodności.

Muzeum Prus Górnych to miejsce, w którym przeszłość łączy się ze współczesnością. Instytucja, mieszcząca się w odrestaurowanej rezydencji szlacheckiej, stanowi jedyny w swoim rodzaju punkt na mapie Warmii i Mazur. Pałac Dohnów, którego historia sięga XVI wieku, był świadkiem burzliwych wydarzeń, był niszczony i odbudowywany, dziś znów zachwyca pięknem wnętrz i bogactwem pełnych niezwykłych eksponatów i opowieści.

W Muzeum Prus Górnych przygotowano wystawy, które prezentują bogactwo kulturowe, artystyczne i historyczne. Wśród ekspozycji znajdziemy:

» „Krajobraz kulturowy Górnych Prus. Kurhany” - opowieść o pradawnych mogiłach, będących świadectwem najstarszych śladów osadnictwa,

» „Przestrzeń Morąga i okolic” - spojrzenie na miasto i region jako centrum życia społecznego, pełne symboliki i historii,

» „Historia pałacu Dohnów w Morągu” - losy jednej z najważniejszych rezydencji szlacheckich w Prusach Książęcych,

» „Luterańskie epitafia i portrety upamiętniające” - unikatowe dzieła sztuki sakralnej, ukazujące wpływ reformacji na kulturę Prus Górnych,

» „Portret holenderski XVII wieku z galerii rodu zu Dohna” - kolekcja arcydzieł malarskich, które kiedyś zdobiły rezydencje pruskiej arystokracji,

» „Okruchy przeszłości. Pamiątki z pruskich dworów” - przedmioty codziennego użytku, obrazujące styl życia dawnych właścicieli ziemskich,

» „Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rosego z Dylewa” - niezwykła kolekcja rzeźb włoskiego modernisty, łącząca sztukę z historią regionu.

Każda z wystaw to starannie przygotowana podróż w czasie, wypełniona zabytkami, mapami, dokumentami i unikatowymi dziełami sztuki, które pozwolą zwiedzającym lepiej zrozumieć przeszłość ziem leżących w granicach obecnego województwa warmińsko-mazurskiego.

Jutro (15.03) Muzeum Prus Górnych zostanie udostępnione szerokiej publiczności w ramach dnia otwartego tej instytucji. W programie wydarzenia przewidziano zwiedzanie wystaw z kuratorami, spotkania z historykami oraz prezentację nowoczesnych ekspozycji. Wstęp na uroczystość otwarcia jest wolny. Instytucja będzie czynna w godzinach od 11.00 do 16.00. Zwiedzania kuratorskie zaplanowano na godz. 11.30 i 14.00.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie Muzeum Prus Górnych w Morągu
14-03-2025
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.