W związku z trzecią rocznicą napaści Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Kulturowa Borussia zorganizowały w sobotę (22.02) w Domu Mendelsohna spotkanie z Vitaliym Osmolovskyym – jezuitą pochodzącym z Żytomierza w Ukrainie. Gość spotkania od początku wojny koordynował misję humanitarną dla ukraińskich uchodźców w Polsce i Ukrainie.
Vitaliy Osmolovsky jest autorem wielu publikacji, w których porusza ważne tematy poprzez pryzmat m.in. wojny w Ukrainie. Pisze pracę doktorską w Berkeley (CA) na temat związany z ludzką seksualnością i feminizmem teologicznym.
Pracuje na rzecz Jezuickiej Służby Uchodźców (Jesuit Refugee Service) we Lwowie. Pomaga rodzinom, które straciły bliskich na wojnie. Do Towarzystwa Jezusowego (potocznie: zakon jezuitów - skrót SJ) wstąpił w 2007 roku. Przed zakonem współpracował z organizacjami pozarządowymi w Polsce i Ukrainie. Już będąc jezuitą studiował i pracował w Europie Zachodniej, Afryce Wschodniej i Ameryce Północnej.
Vitaliy Osmolovskyy mówi:
R E K L A M A
Współczesna kultura otwiera nowe przestrzenie, nowe wolności i nowe głębie, wzbogacając i poszerzając pytania związane z tematyką sprawiedliwego budowania pokoju. Wprowadza jednak także wątpliwości i sceptycyzm, które mogą dezorientować i zakłócać zdrową dyskusję lub dzielenie się przemyśleniami i doświadczeniami. Chcę, aby temat sprawiedliwego pokoju nie był postrzegany jako abstrakcyjny ideał, ale jako namacalny stan dobrego samopoczucia, głęboko powiązany z życiem jednostek i szerszą harmonią społeczeństwa. Pokój wykracza poza brak konfliktu. Obejmuje równowagę psychicznego, emocjonalnego i środowiskowego dobrego samopoczucia, odzwierciedlając harmonię w nas samych i w otaczającym nas świecie. Dlatego wolę się skupiać na tym co nas łączy, zamiast na tym, co nas dzieli.
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo rozmowy poprowadzonej przez Katarzynę Janków-Mazurkiewicz.