Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:24 21 lutego 2025 Imieniny: Eleonory, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sztuka teatralna
D./Urszula Maciąg | 2025-02-20 19:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Teatr Jaracza nie stroni od trudnych tematów. Premiera spektaklu „Złe wychowanie” już w niedzielę

Olsztyn24
Scena ze spektaklu „Złe wychowanie” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego | Więcej zdjęć »

W najbliższą niedzielę (23.02), o godzinie 17.15, na Scenie Margines Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie swą premierę będzie miał spektakl „Złe wychowanie” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego.

W najnowszym spektaklu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie „Złe wychowanie” Hubert Sulima i Jędrzej Piaskowski odważnie mierzą się z trudnymi i ważnymi tematami, które od lat pozostają w cieniu polskiego życia społecznego. Jak mówią, jest to spektakl o Kościele, ale przede wszystkim to opowieść o ludziach, ich emocjach, ukrytych pragnieniach i niewypowiedzianych traumach.

Twórcy po raz kolejny podejmują temat, który wciąż budzi silne społeczne reakcje - zjawisko klerykalizmu, hipokryzji instytucji kościelnych oraz tematy związane z seksualnością i miłością w kontekście duchowieństwa.

Hubert Sulima, odpowiedzialny za dramaturgię spektaklu, zwraca uwagę na to, że
R E K L A M A
- Kościół w Polsce ma ogromny wpływ na życie społeczne, ale w jego obrębie zachodzą procesy, które podważają autorytet tej instytucji - uważa Hubert Sulima, odpowiedzialny za dramaturgię spektaklu. - Moje doświadczenie związane z Kościołem sprawia, że temat religii, miłości i hipokryzji staje się coraz bardziej interesujący. Dla mnie to fascynujące, że duchowni, którzy są w niezgodzie z naukami Kościoła, muszą zmagać się z wieloma trudnościami.

Spektakl pokazuje również, jak Kościół i jego hierarchowie próbują utrzymać swoją władzę i moralny autorytet, ignorując sprawy, które dotyczą codziennego życia duchownych, jak ich potrzeby seksualne czy emocjonalne. Piaskowski i Sulima rekonstruują te sytuacje w sposób otwarty, by przywrócić im ludzką twarz i umożliwić szerszą refleksję. W „Złym wychowaniu” pojawia się także temat trudności duchownych w adaptacji do rzeczywistości po odejściu z kapłaństwa.

Mimo że spektakl podejmuje jeden z najgorętszych tematów społecznych, nie zabraknie w nim humoru i dystansu.

- Humor bierze się z perspektywy emocjonalnego znieczulenia - twierdzi Jędrzej Piaskowski. - Śmiejemy się z tego, do czego mamy dystans, czemu w danym momencie nie współczujemy. (...) Śmiech umożliwia zbliżenie się do niezbliżalnego, oswojenie traum i cierpień. Jest on bardzo ważnym narzędziem przepracowywania trudnych doświadczeń, znakiem wchodzenia w pewien dalszy etap tej pracy. Humor jest więc narzędziem, które umożliwia nam wyjście z, anulowanie perspektywy ofiary.

Twórcy chcą, aby ich spektakl skłonił widzów do głębszego zastanowienia się nad rolą Kościoła w społeczeństwie i nad mechanizmami, które kształtują życie duchownych, nie tylko w sensie religijnym, ale także społecznym i osobistym.

WAŻNE! Spektakl „Złe wychowanie” przeznaczony jest wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Zgodnie z intencjami twórców i twórczyń przedstawienie dotyka kwestii funkcjonowania kościoła katolickiego w Polsce: m.in. jego finansów, kwestii obyczajowych, a także seksualności osób duchownych. Spektakl zawiera sceny o charakterze dokumentalnej rekonstrukcji wybranych zdarzeń i skandali z aktualnego życia kościoła katolickiego w Polsce, w tym także sceny o charakterze seksualnym. Wszystkie historie ze spektaklu były uprzednio opisywane przez ogólnopolskie media lub w publikacjach książkowych, a ich bohaterowie są osobami publicznymi. Widzowie, którzy po zapoznaniu się z niniejszą informacją decydują się zakupić bilet i obejrzeć spektakl, dokonują świadomego wyboru uczestniczenia w wydarzeniu artystycznym, uzyskawszy informacje dotyczące jego treści.

Tekst i dramaturgia: Hubert Sulima
Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
Koncepcja: Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima
Scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
Reżyseria świateł: Szymon Kluz
Kostiumy: Rafał Domagała
Muzyka: Jacek Sotomski
Asystent scenografów: Kacper Łyszczarz
Asystentka reżysera: Agata Żuczkowska

Obsada: Maciej Cymorek, Marian Czarkowski, Joanna Fertacz, Milena Gauer, Radosław Hebal, Aleksandra Kolan, Maciej Pesta (gościnnie)

Zapraszamy!

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Fragmenty spektaklu „Złe wychowanie” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego
20-02-2025
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.