Czy każdy ma poczucie humoru? Czym różni się ironia od sarkazmu? Dlaczego nie każdy śmiech jest pozytywny? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy niedzielnego (16.02) spotkania z Olgą Drendą, które miało miejsce po spektaklu „Setka Jaracza, czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny” na Scenie Dużej Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Olga Drenda jest pisarką, eseistką i tłumaczką. Absolwentka etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jest autorką książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” - za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej - oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber).
Od 2013 roku prowadzi facebookową stronę Duchologia. Stale współpracuje m.in. z Tygodnikiem Powszechnym. Od 2024 roku sprawuje funkcję dyrektorki kreatywnej Festiwalu Conrada w Krakowie.
Z autorką książki „Słowo humoru”, która ukazała się w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Karakter, dyskutowano m.in. na temat tego, co śmieszyło nas kiedyś, a co bawi nas dziś, a także czy polski humor ma swoje granice. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo rozmowy.
Wydarzenie odbyło się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr. Program ten finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany natomiast przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz współfinansowany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y