Od lewej: Wojewoda Radosław Król i ppłk Krzysztof Piskorski (fot. UW)
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się dzisiaj (11.02) briefing prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Radosława Króla i ppłk. Krzysztofa Piskorskiego - szefa olsztyńskiego oddziału Centralnego Centrum Wojskowego Rekrutacji, na temat kwalifikacji wojskowej, jaka rozpoczęła się właśnie we wszystkich przewidzianych do tego celu ośrodkach Warmii i Mazur.
Wojewoda podkreślił znaczenie kwalifikacji wojskowej w 2025 roku jako kluczowego elementu budowania bezpieczeństwa narodowego.
-
Silna armia to silna Polska - a każdy z nas ma w tym swój udział - stwierdził, zwracając się do młodych mieszkańców regionu, którzy w najbliższych tygodniach stawią się przed komisjami lekarskimi.
W województwie warmińsko-mazurskim w tegorocznej kwalifikacji wojskowej weźmie udział 9 577 osób, w tym:
» 9 173 mężczyzn (rocznik 2006 i starsi),
» 404 kobiety.
Nad przebiegiem procesu czuwać będzie 21 powiatowych komisji lekarskich, które łącznie przepracują 338 dni. Na organizację i przeprowadzenie kwalifikacji wojewoda przekazał 2 080 000 zł, co zapewni funkcjonowanie komisji, wojskowych centrów rekrutacji oraz administracji samorządowej.
Kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska, lecz kluczowy etap ewidencji wojskowej obywateli. Jej główne zadania to:
» Wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej,
» Określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej.
Wojewoda, w porozumieniu z szefami wojskowych centrów rekrutacji, podjął działania mające na celu sprawną realizację procesu: powołano Wojewódzką Komisję Lekarską w Olsztynie oraz 21 powiatowych komisji lekarskich; (przy współudziale Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji - Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie) opracowano Wojewódzki Plan Kwalifikacji Wojskowej; przekazano także starostom środki na organizację kwalifikacji, które zabezpieczają pracę komisji oraz urzędów gminnych.
Zgodnie z planem, komisje lekarskie będą pracować od 4 lutego do 22 kwietnia, czyli przez 338 dni. Liczba osób objętych kwalifikacją w 2025 r. jest nieco niższa niż w 2024 r. (o 48 osób mniej).