Miliony z rządowego funduszu na rozwój komunikacji autobusowej na Warmii i Mazurach
Przekazanie umów na dofinansowanie komunikacji autobusowej na Warmii i Mazurach | Więcej zdjęć »
Przedstawiciele gmin i powiatów z województwa warmińsko-mazurskiego oraz samorządu województwa odebrali dzisiaj (10.02) z rąk wojewody Radosława Króla umowy potwierdzające przyznanie im dotacji na wspieranie rozwoju komunikacji autobusowej w regionie. Łącznie do 56 samorządów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych w tym roku trafi ponad 64 mln złotych.
Wojewoda Radosław Król podkreślił, że rząd nie ustaje w działaniach na rzecz poprawy mobilności w regionie. W tym roku udało się także pozyskać dodatkowe 13,2 mln zł z rezerwy Ministerstwa Infrastruktury, co pozwoli na uruchomienie jeszcze większej liczby połączeń.
Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA) został ustanowiony na podstawie ustawy z 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Fundusz jest instrumentem wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego będących organizatorami publicznego transportu zbiorowego. Poziomu dopłaty z funduszu do jednego wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej w kwocie nie może być wyższy niż 3 złote zł. Jednocześnie samorząd terytorialny jest zobowiązany dopłacić do kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej nie mniej niż 10 proc. ze środków własnych.
Dzięki funduszowi powstają nowe linie komunikacyjne, a mieszkańcy przede wszystkim z mniejszych miejscowości, mają możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stwarza także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.
R E K L A M A
Dopłacie ze środków FRPA podlegają linie komunikacyjne niefunkcjonujące co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ww. ustawy, oraz na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego została zawarta po dniu wejścia jej w życie. Środki z funduszu nie mogą być przeznaczane na dofinansowanie komunikacji miejskiej.