Bartosz Białkowski (fot. archiw. BŻ)
Od 1 marca Bank Żywności w Olsztynie uruchomi Centrum Integracji Społecznej OD NOVA (CIS). Głównym zadaniem centrum będzie reintegracja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych i innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym z powiatu olsztyńskiego.
Szansa na lepszą przyszłość
Centrum Integracji Społecznej OD NOVA powstaje, aby wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej. Z jego usług będą mogły korzystać m.in. osoby bezdomne, długotrwale bezrobotne, byli więźniowie, osoby z niepełnosprawnościami, uchodźcy. Głównym zadaniem CIS będzie włączenie jego uczestników do rynku pracy, ale również niezmiernie ważna będzie reintegracja społeczna.
W praktyce system włączenia zawodowego będzie wyglądać tak, że w Banku Żywności powołanych będzie do życia kilka sekcji (m.in. biurowa, magazynowa, gastronomiczna), gdzie będą pracować osoby, które zgłosiły się do CIS same lub zostały skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Każdy z pracujących (w wymiarze 30 godzin tygodniowo) będzie otrzymywać wynagrodzenie w wysokości około 2200 zł.
Nie tylko praca, ale i rozwój osobisty
CIS to nie tylko miejsce zdobywania doświadczenia zawodowego, ale także przestrzeń do odbudowy pewności siebie i relacji społecznych. Jak podkreśla Bartosz Białkowski, kierownik CIS:
- Musimy nauczyć się rozmawiać z osobami we właściwy sposób, m.in. prezentować pozytywne wzorce. Pokazać, jak należy wyglądać w pracy, z jakim nastawieniem przychodzić czy jak budować relacje międzyludzkie.
Istotnym elementem reintegracji osób długotrwale bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem będzie umiejętne włączenie społeczne. Oprócz codziennej „szkoły” budowania kontaktów z innymi organizatorzy centrum przewidują dodatkowe inicjatywy. W ramach projektów zamierzają organizować spotkania warsztatowe, motywacyjne, wspólne wyjścia do instytucji kulturalnych, oferować usługi poprawiające komfort życia, np. wyprawy do kina, wspólne gotowanie czy nawet pracę nad wizerunkiem.
Współpraca z pracodawcami
Kluczowym celem CIS jest nie tylko zapewnienie uczestnikom zajęcia w ramach działań podejmowanych przez Bank Żywności w Olsztynie, ale realna pomoc w znalezieniu stałego zatrudnienia. Plan pracy w CIS zakłada, że po okresie reintegracji uczestnicy zostaną skierowani do pracodawców, z którymi bank nawiąże współpracę.
- Chcielibyśmy, aby ci ludzie nie wracali do systemu pomocy społecznej - mówi Bartosz Białkowski. - Wierzymy, że po okresie adaptacji pracodawca dostrzeże potencjał w tych osobach i da im szansę stałego zatrudnienia.Oficjalnie CIS zainauguruje działanie 1 marca.
- Liczymy, że dzięki nam ludzie uwierzą w siebie i pomożemy im zmienić ich życie na lepsze. Wierzę, że się uda. Naszą zaletą jest to, że jesteśmy nowi na rynku, mamy świeże, innowacyjne podejście i działamy z pasją - podkreśla Bartosz Białkowski.