Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:36 02 lutego 2025 Imieniny: Marii, Joanny
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sport, rekreacja
Justyna Grzywaczewska | 2025-02-01 23:06 | Rozmiar tekstu: A A A

CITY TRAIL: Ponownie pobiegli nad Jeziorem Długim

Olsztyn24
City Trail (fot. Kacper Kirklewski) | Więcej zdjęć »

Na trasie nad Jeziorem Długim odbył się dzisiaj (1.02) czwarty już bieg z serii CITY TRAIL Olsztyn w edycji 2024/2025. Czy po tej kolejce nastąpiły rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej? Nie. Ale czy po formie uczestników widać już nadchodzącą, biegową wiosnę? Zdecydowanie tak! Najszybsi byli dziś: Izabela Parszczyńska i Wiktor Kujawa. Linię mety biegu głównego na dystansie 5 km minęły 222 osoby. W zawodach CITY TRAIL Junior, które są nieodłącznym elementem cyklu, pobiegło 84 młodych sportowców.

Zawody CITY TRAIL odbywają się w 10 lokalizacjach, w formule cyklu Grand Prix, a to oznacza, że aby otrzymać pamiątkowy medal i zostać sklasyfikowanym trzeba biegać regularnie i ukończyć co najmniej trzy biegi w trakcie edycji. Sezon 2024/2025 trwa w Olsztynie od 5 października i zakończy się 15 marca.

Czwarta kolejka rywalizacji to czas, w którym coraz ciekawiej robi się w klasyfikacji generalnej cyklu. W niektórych lokalizacjach wyłaniają się zwycięzcy, w innych murowani faworyci, a w kolejnych wciąż niewiele wiadomo. Właśnie ten ostatni przypadek najlepiej opisuje sytuację w Olsztynie. O ile na czele tabeli znajduje się kilku zawodników z mocnymi wynikami w dotychczasowych biegach, o tyle wciąż mogą ich wyprzedzić zwycięzcy pojedynczych biegów, którzy dopiero w ostatniej kolejce mogą skompletować trzy występy. Przypomnijmy, że właśnie taka liczba biegów, stanowi minimum, będące podstawą do sklasyfikowania danego zawodnika.

Przykładem takiej biegaczki jest zwyciężczyni dzisiejszego rywalizacji - Izabela Parszczyńska. Dotychczas wystąpiła ona tylko raz, ale za to zwyciężyła. Dziś dokonała tej sztuki ponownie (z czasem 18:55) i jeżeli w ostatnim starcie również dotrze do mety jako pierwsza z kobiet - właśnie ona będzie cieszyć się z triumfu w „generalce”. Warto tutaj dodać, że główną rywalką Izabeli Parszczyńskiej w walce o końcowe zwycięstwo jest nieobecna dzisiaj Monika Jacyszyn, która ma na koncie dwie wygrane i jedno drugie miejsce.
R E K L A M A
- Cieszę się, że udało się ponownie wygrać i to z lepszym czasem niż ostatnio, mimo że dziś trasa była dla mnie bardziej wymagająca niż w styczniu. Na ścieżkach nie brakowało błota i kałuż, miejscami było też bardzo ślisko. Starty w CITY TRAIL to super sprawdzian formy i oczywiście zamierzam wystartować w marcu. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, by przyjechać nad Jezioro Długie, a mówię o tym, bo na start mam ponad 100 km, więc nie jest to takie oczywiste. Marzy mi się też rekord tej trasy. Przed rokiem zabrakło 11 sekund. Może kiedyś uda mi się trafić z formą i pogodą - powiedziała Izabela Parszczyńska, zwyciężczyni dzisiejszego biegu.

>Podium kobiecej rywalizacji uzupełniły: Chloe Christiaen (19:55) i Anna Lingo-Napiwodzka (20:04).

Wśród panów najszybsi byli: Wiktor Kujawa (16:50), Damian Błaut (16:52) i Szymon Sawicki (17:24). W klasyfikacji generalnej - podobnie jak w rywalizacji pań - na ostateczne rozstrzygnięcia musimy poczekać do marca, ale wszystko wskazuje na to, że o końcowy sukces powalczą Wiktor Kujawa i Damian Błaut.

Wiele osób startujących w cyklu CITY TRAIL, traktuje swoje biegi jako przetarcie przed sezonem wiosennym. Kilka aspektów biegów przełajowych bardzo sprzyja właśnie takiemu podejściu.

Po pierwsze, bieganie w terenie kształtuje szereg cech, które pozytywnie wpływają na biegową formę, a na których szlifowanie podczas sezonu startowego zostaje mało czasu. Jest to przede wszystkim siła biegowa, której budowaniu sprzyja nierówna nawierzchnia. Dzięki niej biegacz angażuje znacznie więcej grup mięśniowych w porównaniu do biegu po nawierzchni utwardzonej. Dodatkowo, takie czynniki jak błoto lub śnieg, wymagają od niego większej porcji energii na odbicie przy każdym kroku. Jak twierdzą specjaliści, taka praca świetnie „oddaje”, gdy później przychodzi startować w łatwiejszych warunkach.

Drugim aspektem jest tu sam format cyklu, który pozwala na stały monitoring rosnącej formy. Startując miesiąc po miesiącu na tej samej trasie, można niemal z chirurgiczną precyzją oceniać, w którą stronę idzie nasz trening i ile jeszcze pracy zostało do osiągnięcia wymarzonej formy.

- Gołym okiem da się zauważyć, że im bliżej sezonu wiosennego, tym uczestnicy biegają u nas szybciej. Nie zawsze dotyczy to ścisłej elity, ale ja akurat uwielbiam statystyki, dlatego porównuję całą stawkę biegaczy. Tendencję wzrostową odnotowuję szczególnie w dwóch ostatnich kolejkach cyklu, co może oznaczać, że biegacze kończą CITY TRAIL gotowi na rekordy życiowe - mówi Piotr Książkiewicz, organizator i jeden z pomysłodawców CITY TRAIL.

Szczegółowe informacje o cyklu oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Zawody edycji 2024/2025 są dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport Powszechny”. Partnerzy cyklu to PZU, marka On, Sklep Biegacza oraz Zmiany Zmiany. Biegi wspierają: Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Olsztyn, Miasto Poznań, Miasto Szczecin oraz Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.