Spotkanie sztabu kryzysowego dotyczącego pryszczycy (fot. UW)
Wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król zwołał w trybie pilnym doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. Spotkanie odbyło się we wtorek (21.01) stycznia w związku z potwierdzeniem ogniska pryszczycy u bydła w niemieckiej Brandenburgii i koniecznością omówienia zagrożeń dla województwa warmińsko-mazurskiego.
-
Niech pozornie duża odległość nie uśpi czujności - przestrzega wojewoda. -
Naszym kluczowym celem jest zapobieżenie rozprzestrzenieniu się pryszczycy na terenie Polski. To wymaga ścisłej współpracy wszystkich służb oraz pełnego zaangażowania rolników i hodowców.W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, instytucji weterynaryjnych, leśnictwa i rolnictwa. Wszyscy zadeklarowali gotowość do podjęcia działań mających na celu ochronę zdrowia zwierząt i zabezpieczenie gospodarki regionu.
Aktualna sytuacja i działania Inspekcji Weterynaryjnej
Jerzy Koronowski - Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przedstawił szczegóły dotyczące choroby:
-
Wirus pryszczycy jest wyjątkowo zjadliwy i może rozprzestrzeniać się nawet na odległość 10 km z wiatrem. Chore zwierzęta zakażają inne jeszcze przed wystąpieniem objawów, co czyni wirusa szczególnie groźnym.Dodał, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego pryszczyca dotąd nie wystąpiła, ale wszyscy hodowcy muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa biologicznego. Zapowiedziano szkolenia informacyjne oraz dystrybucję materiałów edukacyjnych dla rolników.
Zagrożenie jest bliżej, niż się wydajeWojewoda Król stanowczo przestrzegł przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa:
-
Nie możemy złudnie uspokajać się, że wirus jest jeszcze daleko. Historia uczy nas, że jak już wystąpi na naszym terenie, będzie za późno. Przykład Wielkiej Brytanii z 2001 roku, gdzie z powodu pryszczycy uśmiercono miliony sztuk bydła, pokazuje, jakie mogą być konsekwencje opóźnionej reakcji. Dlatego musimy działać teraz.Wojewoda zaapelował o jedność i odpowiedzialność w walce z potencjalnym zagrożeniem, podkreślając że tylko dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu można zapobiec katastrofie. Sztab zakończył obrady, ustalając harmonogram działań i wzmacniając współpracę między służbami.
Wojewoda Król nakreślił główne działania, które mają zostać podjęte:» Wprowadzenie wzmożonych kontroli transportu zwierząt oraz paszy
» Monitorowanie terenów leśnych pod kątem padłych zwierząt
» Zacieśnienie współpracy z weterynarią oraz służbami granicznymi
» Kampania informacyjna skierowana do hodowców i instytucji zajmujących się zwierzętami.