Prezentacja systemu na sali operacyjnej (fot. WMUM)
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie konferencją tematyczną podsumowano w środę (8.01) wdrażanie systemu operacyjnego z użyciem robota chirurgicznego. WSS jest pierwsza placówką w regionie, która posiada na własność system Da Vinci i 3 wykwalifikowane zespoły z zakresu chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej oraz chirurgii urologicznej.
W listopadzie ubiegłego roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie przeprowadzono pierwszy zabieg - radykalną prostatektomię - przy pomocy systemu robotowego Da Vinci.
Chirurgia robotowa jest najnowszą i prężnie rozwijającą się na świecie gałęzią medycyny zabiegowej, a w powszechnej świadomości kojarzona jest z robotem Da Vinci. Jak dotąd w 69 krajach wykonano z użyciem tego systemu ponad 10 milionów zabiegów. Obecnie w naszym kraju takie systemy wykorzystywane są w 24 szpitalach.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie jest pierwszym w regionie, który z niego korzysta. W szpitalu przy użyciu robota Da Vinci wykonywane będą operacje w zakresie ginekologii onkologicznej oraz chirurgii onkologicznej i urologicznej.
-
Warmińsko-mazurskie jest województwem, w którym notuje się rocznie około 700 nowych zachorowań na raka jelita grubego - informuje marszałek województwa Marcin Kuchciński. -
To największa dynamika przyrostu chorych, większa niż w innych regionach Polski. Dlatego zakup robota Da Vinci ma szczególne i ważne znaczenie. Ta inwestycja poprawia komfort pracy, ale przede wszystkim komfort pacjentów, którzy będą mogli być leczeni w bardzo dobrych warunkach.Najważniejszym elementem systemu jest wykwalifikowany chirurg, który (siedząc przed konsolą) kieruje ramionami robota. Niekwestionowanymi zaletami tego rozwiązania jest mniejsze fizyczne obciążenie pracą chirurga, stabilna wizualizacja pola operacyjnego (również w opcji 3D i powiększeniu), płynne przeniesienie ruchu ręki operatora umożliwiające precyzyjne operowanie w ograniczonej przestrzeni. Robot ma możliwość wykonania ruchów w oparciu o mikrodrgania i zaawansowane czujniki, co pozwala na dokładność do milimetrów, znacznie przekraczającą możliwości ludzkich rąk. Ponadto, narzędzia robotyczne są znacznie mniejsze niż tradycyjne, co umożliwia przeprowadzanie operacji przez bardzo małe nacięcia. To prowadzi do szybszego procesu gojenia, mniejszego ryzyka infekcji oraz krótszego pobytu pacjenta w szpitalu. Pacjenci często odczuwają mniejszy ból po zabiegu i mogą wrócić do pełnej aktywności w krótszym czasie.
Koszt zakupu systemu wyniósł blisko 11 mln zł, z czego 8 mln zostało sfinansowane z budżetu województwa, a pozostałe niemal 3 mln pochodziły ze środków własnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Środki własne szpitala w kwocie ponad 500 tys. zł pokryły także adaptację pomieszczeń na potrzeby robota chirurgicznego.
W uroczystości uczestniczyła delegacja z Litwy z Republican Vilnius University Hospital, który jest zainteresowany współpracą z olsztyńskim szpitalem.