Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku ogłosiło rozpoczęcie II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pod hasłem „Poezja Grunwaldu”. - Po ubiegłorocznym sukcesie i ogromnym zainteresowaniu ze strony uczestników, postanowiliśmy ponownie zaprosić wszystkich miłośników literatury do twórczej refleksji nad tym ważnym wydarzeniem historycznym - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
- Konkurs ma na celu propagowanie kultury średniowiecza, rozwijanie pasji i zainteresowań związanych z twórczością literacką, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz popularyzację wiedzy na temat historii, tradycji i patriotyzmu - dodaje dyrektor muzeum.
W konkursie może wziąć udział każdy obywatel Polski, chociaż organizatorzy konkursu liczą szczególnie na uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych: 8-15 lat oraz powyżej 16. roku życia.
Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy pisemnej, w dowolnej formie literackiej na temat „Poezja Grunwaldu”. Tematyka utworów może nawiązywać do historii bitwy, jej bohaterów, wartości rycerskich czy też do dziedzictwa kulturowego, które przekazano nam przez wieki.
Objętość pracy nie powinna przekraczać 5 stron A4, sporządzonego czcionką Calibri 12. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jeden samodzielnie napisany w języku polskim utwór w dowolnej formie, np. opowiadania, felietonu, eseju, wywiadu. Utwór nie może być wcześniej publikowany, ani wysyłany na inne konkursy.
Szczegółowe warunki udziału w konkursie są opisane w regulaminie konkursu na stronie:
https://muzeum-grunwald.pl/aktualnosci/ii-ogolnopolski-konkurs-literacki-poezja-grunwaldu/- Dla zwycięzców przygotowaliśmy wyjątkowe, personalizowane nagrody jakimi są pióra wieczne marki Waterman i Parker - zapewnia dyrektor Drej. - Przewidujemy sześć nagród i dwa wyróżnienia. Ponadto najlepsze prace zostaną opublikowane w Tomie I Poezji Grunwaldu, który dostępny będzie w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Dołączcie do nas w tej literackiej przygodzie i pozwólcie, aby Wasze słowa ożywiły pamięć o Grunwaldzie! - dodaje dyrektor Drej.
Prace należy przesłać w postaci plików z rozszerzeniem .odt, .rtf, .doc lub .docx na dres: edukacja@muzeumgrunwald.pl lub
lucyna.gliwka@muzeumgrunwald.pl . W nazwie pliku powinno znajdować się godło/pseudonim uczestnika, tytuł pracy konkursowej oraz gatunek literacki.
Na prace muzealnicy czekają do 16 lutego br.