Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:43 20 grudnia 2024 Imieniny: Bogumiły, Dominika
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
waclawbr | 2024-12-19 20:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Przygotowywany jest Historyczny Atlas Olsztyna. Pozwoli lepiej poznać historię Olsztyna i jego przestrzenny rozwój

Olsztyn24
Dr Alicja Dobrosielska - prelegentka Warsztatów bałtyjskich | Więcej zdjęć »

W przyszłym roku powinien ukazać się Historyczny Atlas Olsztyna. Publikacja będąca wynikiem badań historycznych map pozwoli nam lepiej poznać historię Olsztyna, a w szczególności jego terytorialny rozwój na przestrzeni wieków. Tej publikacji poświęcone były dzisiejsze (19.12) Warsztaty bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, których prelegentem była dr Alicja Dobrosielska.

Alicja Dobrosielska jest doktorem nauk humanistycznych, magistrem historii i magistrem inżynierem ogrodnictwa, absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, obecnie naukowo związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest też dyrektorem wydawnictwa Oficyna Wydawnicza Pruthenia. Uczestniczy w międzynarodowym programie Beethoven Classic 4 zatytułowanym „Historyczne mapy pomiarowe i badania porównawcze nad funkcjonalnością i morfologią przestrzeni miejskiej. Standaryzacja - opracowanie cyfrowe - badania” realizowanym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z zespołem z Institut für vergleichende Städtegeschichte w Münster.

Zasadniczym celem projektu jest cyfrowa edycja map katastralnych dla sześciu miast, trzech polskich i trzech niemieckich według kryteriów typologicznych. Sześć studiów przypadku reprezentuje trzy różne typy miast: przednowoczesną metropolię (Warszawa - Magdeburg), średniowieczne miasto kościelne (Olsztyn/Allenstein - Ochsenfurt) oraz uzdrowisko (Inowrocław/Hohensalza - Bad Pirmont). Mapy historyczne przetwarzane będą w Systemie Informacji Geograficznej (GIS), a geodane wzbogacane są o podstawowe informacje historyczne i przetwarzane w sposób znormalizowany. Wspólna ontologia jasno zdefiniowanych pojęć i hierarchiczna struktura pojęć stanowi dalszą podstawę do uzyskania jednolitego wydruku w formatach drukowanym i cyfrowym.

Drugim celem jest badanie miast na podstawie wydanych źródeł kartograficznych, zarówno indywidualnie, jak i w kontekście porównawczym, stworzenie w ten sposób modelu metodologii porównawczej. Interpretacja danych zawartych w mapie historycznej będzie dokonywana przy wykorzystaniu innych typów źródeł (pisanych, danych archeologicznych, współczesnych map) i oparta na ontologii, która ułatwi porównywanie historycznych przestrzeni miejskich. Celem jest lepsze zrozumienie, w jakim stopniu określone funkcje społeczne i ekonomiczne wpłynęły i ukształtowały formę urbanistyczną (struktury działek, rodzaje budynków, sieci ulic i wzory zagospodarowania terenu), procesy rozwojowe i interakcje społeczne.
R E K L A M A
Trzecim celem projektu jest stworzenie metod opracowania i narzędzi do publikacji cyfrowych danych kartograficznych oraz publikacja geodanych projektu w celu zapewnienia ich przydatności w przyszłych projektach, dostępności dla badaczy, a także długoterminowego przechowywania i trwałości.

Efektem projektu będzie m.in. wydanie Historycznego Atlasu Olsztyna, ilustrowanego mapami m.in. odnalezionymi w Archiwum Państwowym w Olsztynie, Archiwum Archidiecezji Warmińskiej oraz w Muzeum Warmii i Mazur mapami. Takiego atlasu Olsztyn do tej pory nie miał.

Dodajmy jeszcze, że podczas dzisiejszych Warsztatów bałtyjskich prezydent Towarzystwa Naukowego Pruthenia w Olsztynie prof. Mirosław Hoffmann uhonorowany przez członków stowarzyszenia upominkiem w związku z obchodzonymi kilka dni temu urodzinami.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Warsztaty bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur [19.12.2024]
19-12-2024
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.