Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:43 18 grudnia 2024 Imieniny: Bogusława, Gracjana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność polityczna
inf. pras. | 2024-12-17 23:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Obradował sejmik województwa warmińsko-mazurskiego. Radni m.in. przyjęli budżet województwa na 2025 rok

Olsztyn24
Sesja sejmiku (fot. archiw. WMUM) | Więcej zdjęć »

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego obradował dzisiaj (17.12) w Olsztynie po raz ostatni w tym roku. Radni debatowali m.in. nad przyszłorocznym budżetem województwa.

Obrady rozpoczęły smutna okoliczność. Radni minutą ciszy oddali hołd zmarłym w ostatnich dniach ludziom zasłużonym dla Warmii i Mazur - Antoniemu Celmerowi (długoletniemu dyrektorowi olsztyńskiej polikliniki) oraz Markowi Żylińskiemu (samorządowcowi i politykowi z Iławy). Zaraz potem radni poznali laureatów tegorocznej Nagrody Naukowej Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nagrodę odebrał zespół zgłoszony przez prof. dr. hab. Mariusza K. Piskułę, dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, w składzie: dr hab. Daniel Żarski, dr Katarzyna Palińska-Żarska, prof. dr hab. Andrzej Ciereszko, dr Sylwia Judycka, dr hab. Joanna Nynca.

Laureaci nagrody od ponad 10 lat prowadzą badania nad szeroko pojętą biologią rozrodu ryb okoniowatych, łącząc kompleksowe analizy zootechniczne z zaawansowanymi narzędziami badań molekularnych. Badania prowadzone przez nagrodzony zespół są odpowiedzią na wielowymiarową i coraz wyraźniej uświadomioną potrzebę ochrony naturalnych, lokalnych populacji ryb, będących znaczącym elementem dziedzictwa regionu Warmii i Mazur.

Radni zapoznali się także z planami finansowymi województwa na przyszły rok.
R E K L A M A
- Projekty budżetu województwa na 2025 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej na lata 2025-2042 zostały skonstruowane realistycznie i bezpiecznie, z ukierunkowaniem na oszczędne, racjonalne i efektywne wykorzystanie środków finansowych - mówił podczas sesji marszałek Marcin Kuchciński. - Przyszły budżet umożliwi kontynuację działań określonych w strategii rozwoju województwa w obszarze społeczno-gospodarczym i zapewnia realizację wszystkich zadań statutowych samorządu województwa oraz zadań inwestycyjnych wynikających z wieloletniej prognozy finansowej. W budżecie przewidziano również środki na realizację nowych inwestycji oraz na wkład własny do zadań realizowanych w ramach nowej perspektywy.

Projekt budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na 2025 rok przewiduje:

- dochody w wysokości 1 mld 619 mln 441 tys. zł; to o 386 mln zł więcej niż w budżecie na 2024 rok,
- wydatki w wysokości 1 mld 638 mln 132 tys. zł.

Uchwała budżetowa i wieloletnia prognoza finansowa zostały przyjęte większością głosów.

Radni przyjęli także sprawozdanie z działalności Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli, informację o realizacji współpracy międzynarodowej województwa w 2024 roku, a także wyrazili zgodę na kontynuację realizacji zadań z zakresu prowadzenia wspólnego przedstawicielstwa województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego pod nazwą Dom Polski Wschodniej w Brukseli w roku 2025 i w latach następnych.

Przyjęto ponadto informację z realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w zakresie zadań delegowanych samorządowi województwa.

Dwie kolejne uchwały miały także zakres finansowy. Pierwsza - w sprawie udzielenia powiatom giżyckiemu, ostródzkiemu, piskiemu, gołdapskiemu, oleckiemu, mrągowskiemu, bartoszyckiemu, iławskiemu, działdowskiemu, nowomiejskiemu, ełckiemu, olsztyńskiemu oraz miastu Lidzbark Warmiński pomocy w formie dotacji celowej na realizację zadań bieżących związanych z prowadzeniem w 2025 roku Powiatowych Bibliotek Pedagogicznych oraz Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim. A druga - gminie wiejskiej Szczytno pomocy na dofinansowanie zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, polegającego na zakupie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej Trelkowo.

Radni podjęli również decyzję w sprawie nadania Szkole Podstawowej z Ukraińskim Językiem Nauczania oraz Liceum Ogólnokształcącemu z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim imienia Mirona Sycza. Wcześniej tę ideę zaakceptował zarząd województwa warmińsko-mazurskiego, do którego z takim wnioskiem zgłosiły się Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski górowieckich placówek oświatowych, dla których samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest organem prowadzącym.

Zmarły w kwietniu 2024 roku Miron Sycz był nauczycielem, działaczem Związku Ukraińców w Polsce, radnym i przewodniczącym sejmiku samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1998-2007, posłem na Sejm VI i VII kadencji. W 2008 roku został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Współtworzył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jako instytucję wspólnoty i dialogu społecznego. Te wartości przeniósł do pracy parlamentarnej jako przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Radni przyjęli też uchwałę w sprawie przyjęcia planu pracy sejmiku województwa na rok 2025, a także o ustanowieniu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego roku 2025 rokiem 500-lecia hołdu pruskiego. W przyjętym stanowisku argumentowali, że wydarzenie sprzed pół tysiąca lat ukształtowało historię obecnych terenów Warmii, Mazur i Powiśla. W opinii wojewódzkich radnych 500-lecie hołdu pruskiego jest okazją do celebrowania sukcesów polskiej kultury, nauki, samorządu i gospodarczego rozwoju.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.