Koncert zespołu Michał Aftyka Quintet oficjalnie zainaugurował dzisiaj (10.12) działalność artystyczną Powiatowego Atelier Kultury „Synagoga” w Barczewie. Ten „nowy” obiekt na mapie kulturalnej regionu to zrewaloryzowana Galeria Sztuki funkcjonująca od lat w budynku dawnej żydowskiej bożnicy.
- Po generalnym remoncie wnętrz i kończących się pracach na zewnątrz mamy budynek, dostosowany do funkcji, jakie określili dla niego w głosowaniu internetowym mieszkańcy powiatu - powiedział Andrzej Abako, starosta olsztyński.
- Całoroczny ośrodek wspierania kultury warmińskiej.Powstały w połowie XIX wieku obiekt w Barczewie jest jedyną zachowaną w pierwotnym stylu żydowską bożnicą na Warmii, jednym z niewielu judaików, które przetrwały w regionie do naszych czasów, i świadectwem wielokulturowej historii tych ziem. Od 2021 roku jego właścicielem jest Powiat Olsztyński, który postanowił kontynuować prowadzoną w nim od lat działalność kulturalną w nowej odsłonie. Do czego niezbędny był gruntowny remont i adaptacja obiektu.
Ukończony latem tego roku pierwszy etap prac objął przede wszystkim remont dachu oraz wzmocnienie fundamentów. Kompleksowo, pod nadzorem konserwatorskim odnowione zostało wnętrze zabytkowego budynku. Ten etap prac kosztował prawie 2,3 mln zł. Milion złotych pochodziło z grantu uzyskanego dzięki głosom mieszkańców, którzy wzięli udział w konkursie internetowym „Nasz zabytek” organizowanym przez fundację Most the Most Banku Gospodarstwa Krajowego.
Trwający obecnie etap drugi, który zakończy się najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku, to przede wszystkim odnowa elewacji, renowacja zewnętrznej stolarki budynku bożnicy oraz prace konserwatorskie mykwy (rytualnej łaźni) i przebudowa budynku pomocniczego, jak również zagospodarowanie terenu wokół synagogi. Prace finansowane są z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (ok. 1,2 mln zł) oraz budżetu powiatu.
Inauguracyjny koncert w „Synagodze” poprzedziła uroczystość z udziałem m.in. starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Marii Bąkowskiej, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie Mirosława Jonakowskiego oraz przedstawiciele Fundacji Most the most.
- To pierwsze, zamknięte jeszcze spotkanie to forma podziękowania dla wszystkich ludzi, którzy byli i są zaangażowani w ten projekt, dzięki którym budynek odzyskał dawny blask i może rozpocząć nowy etap w swojej historii - powiedział starosta Abako.
- Swoje, również pieczołowicie odnowione, podwoje nasze Atelier szeroko otworzy dla mieszkańców Barczewa i powiatu już pod koniec grudnia.Niebawem udostępnimy wideo relację z uroczystości w „Synagodze”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :