Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:19 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
waclawbr | 2024-12-07 21:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Rozszerzona rzeczywistość pomaga w poznawaniu instrumentów astronomicznych Mikołaja Kopernika

Olsztyn24
W Ogrodzie Kopernika przy Olsztyńskim Obserwatorium | Więcej zdjęć »

Na posesji Olsztyńskiego Planetarium przy ulicy Żołnierskiej 13, nazwanej przez astronomów „Ogrodem Kopernika”, można zapoznać się z wiernymi replikami instrumentów astronomicznych, z których korzystał nasz wielki astronom. Znajdziemy tam teleskop powietrzny, kwadrant słoneczny, trójkąt paralaktyczny, astrolabium i zegar słoneczny. Od kilku dni opis i zasadę działania tych instrumentów można poznać nawet nie odwiedzając „Ogrodu Kopernika”. Osobisty kontakt z instrumentami może zastąpić użycie rozszerzonej rzeczywistości wykorzystanej w uruchomionej niedawno darmowej aplikacji „GSOT Ogród Kopernika”. Możliwości tej aplikacji astronomowie prezentowali olsztynianom przez ostatnie dni w ramach akcji „Tydzień zwiedzania Ogrodu Kopernika z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości”.

Aplikacja „GSOT Ogród Kopernika” powstała w ramach realizacji wspartego środkami z Krajowego Planu Odbudowy projektu „Zwiedzanie Ogrodu Kopernika z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości”. Na jej przygotowanie astronomowie z Olsztyna otrzymali 80 tys. złotych z KPO. Ze swojego budżetu do przedsięwzięcia dołożyli prawie 42 tys. złotych. Te pieniądze wystarczyły astronomom na połączenie świata rzeczywistego ze światem generowanym komputerowo.

- Aplikacja „GSOT Ogród Kopernika” to bardzo fajne, nowoczesne rozwiązanie, które wspiera naszą pracę w służbie popularyzacji nauki Kopernika - mówi dr Ernest Świerczyński z Olsztyńskiego Obserwatorium. - Aplikacja jest bardzo pomocna przy zwiedzaniu „Ogrodu Kopernika”, ale też instrumenty Kopernika możemy wygenerować w dowolnym miejscu, skanując jakąś przestrzeń przed sobą, np. fragment ulicy, kawałek korytarza, czy salon w domu. I dosłownie po jednym kliknięciu otwiera się nam na telefonie laboratorium Kopernika, generują się jego instrumenty, a także dodatkowe efekty. W aplikacji mamy narratora, który dokładnie opisze instrumenty, opowie do czego służyły i jak działały. Mamy wszystko pięknie zwizualizowane. Instrumenty przed nami „ożywają” i zaczynają działać. Brakuje tam tylko Kopernika przechadzającego się po ogrodzie.

Aplikację „GSOT Ogród Kopernika” można pobrać skanując kod QR umieszczony w kilku miejscach przy Obserwatorium Astronomicznym lub korzystając z wyszukiwarek sklep&ów internetowych. Pracownicy obserwatorium uprzedzają jednak, że nie na wszystkich telefonach aplikacja zadziała. Urządzenie musi być w miarę nowoczesne, m.in. powinno posiadać opcję skanowania terenu.
R E K L A M A
Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
W Ogrodzie Kopernika przy Olsztyńskim Obserwatorium
07-12-2024
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.