Wczoraj (6.12) imieniny obchodził Mikołaj. Z tej okazji dzisiaj (7.12) imprezę imieninową dla znajomych i przyjaciół Mikołaja Kopernika przygotowali pracownicy Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, oddanego do użytku w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin Kopernika.
Imieninową imprezę rozpoczęły warsztaty plastyczne prowadzone przez znaną nie tylko w Olsztynie i jego okolicach Agnieszkę Markowicz. Podczas warsztatów uczestnicy mogli przygotować sobie kosmiczny t-shirt z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.
Dobrą zabawę dla „plastyków” zapewniało też stoisko, na którym można było napisać i udekorować „Bałwankowe życzenia”, rozwiązywać „Świąteczne łamigłówki” i przygotować kolorowane bombki. Wiele radości sprawiała też wideobudka 360 st. Urządzenie nagrywało krótkie, śmieszne filmiki, które bohaterowie nagrań otrzymywali na swoje telefony komórkowe.
Głównym punktem imieninowej imprezy był spektakl dla najmłodszych „Kosmos na gapę”, przygotowany specjalnie na dzisiaj przez Samtini Studio pod nadzorem merytorycznym pracowników Olsztyńskiego Planetarium. Podczas spektaklu widzowie obejrzeli na kopule planetarium mini serial edukacyjny składający się z czterech krótkich filmików z Kosmo - tajemniczym przybyszem z nieznanej planety, a także spotkali się z Kosmo „na żywo”. Było to możliwe, bowiem autorzy spektaklu przygotowali lalkę Kosmo typu muppet. Zarówno obserwując film, jak i podczas rozmów z Kosmo, dzieci w przystępny dla nich sposób uzyskiwały wiedzę o budowie Wszechświata, w tym Układu Słonecznego i Ziemi.
- To takie show - połączenie filmów puszczanych na kopule planetarium z animacją lalki Kosmo, imitującej spotkanie z kosmitą, który tajemniczo pojawił się w planetarium - wyjaśnił Tomasz Czaplarski, reżyser i scenarzysta spektaklu, a także animator lalki Kosmo. -
Przygotowaliśmy widowisko, podczas którego dzieci mogły zarówno nauczyć się czegoś o Kosmosie, jak i miło spędzić czas w planetarium, poznając m.in. Kosmo - tajemniczego przybysza z obcej planety.Organizatorzy imieninowej imprezy zaprosili też do obejrzenia premierowego filmu „Poza Słońcem” oraz udziału w prowadzonym przez astronoma pokazie na żywo zatytułowanym „Niebo dzisiejszej nocy”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y