Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:54 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. (syla) | 2024-12-06 13:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Nietypowa choinka znów stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM

Olsztyn24
Nietypowa choinka w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM (fot. Janusz Pająk, Piotr Wałejko) | Więcej zdjęć »

Mierzy ok. 3,5 metra wysokości i składa się z niemal 200 segregatorów. Mowa o tegorocznej wyjątkowej choince, którą podziwiać można od wczoraj (5.12) w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM.

Mierzy ok. 3,5 metra wysokości i składa się z niemal 200 segregatorów. Mowa o tegorocznej wyjątkowej choince, którą podziwiać można od wczoraj (5.12) w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM.

Co roku w okolicach mikołajek pracownicy sekcji promocji bibliotecznej UWM zaskakują studentów i pracowników uczelni pomysłem na wyjątkowe drzewko bożonarodzeniowe. Już od kilku miesięcy społeczność akademicka z niecierpliwością czekała, co nowego wymyślą. I chociaż, jak sami przyznają, tych możliwości jest coraz mniej, to i w tym roku udało im się przygotować choinkę, która nie tylko zaskakuje swoim wyglądem, ale i nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

- Tegoroczną choinkę zbudowaliśmy z segregatorów. Jest ich prawie 200. Oprócz tego, aby konstrukcja była stabilna, posłużyliśmy się przekładkami pomiędzy kolejnymi warstwami wyciętymi ze starych płyt oraz naszym ulubionym materiałem budowlanym, czyli trytytkami - żartuje Elżbieta Stawska z sekcji promocji bibliotecznej UWM.
R E K L A M A
- Są to segregatory wielkoformatowe, w których kiedyś przechowywało się prasę tradycyjną. Znajdowały się w nich numery „Gazety Prawnej”, „Rzeczpospolitej” czy „Tygodnika Powszechnego”. Wraz z rozwojem cyfryzacji segregatory nie były już potrzebne i zniknęły, ale przetrwały w magazynie bibliotecznym, dzięki czemu mogliśmy je wykorzystać - dodaje Maciej Rynarzewski z sekcji promocji bibliotecznej UWM.

Pomysł na drzewko narodził się 1,5 miesiąca temu. Chociaż segregatory były dosyć wdzięcznym budulcem i nie było drobnej, specjalistycznej pracy przy budowie choinki, to i tak pomysłodawcy dwa tygodnie spędzili nad jej konstrukcją.

- Staraliśmy się też, żeby kolorystycznie choinka ładnie wyglądała. Segregatory, które znaleźliśmy są w kolorach niebieskim, beżowym i czerwonym. Udało nam się też zachować świąteczny akcent i na samym czubku ustawiliśmy segregatory w kolorze zielonym - wyjaśnia Maciej Rynarzewski, a Elżbieta Stawska dodaje, że gwiazda, która znalazła się na choince także została wykonana z segregatorów. - Choinka niektórym przypomina tort, innym cylinder czy turbinę. Różne wersje już słyszeliśmy.

Segregatory dodatkowo zostały oklejone srebrno-złotymi paskami, które były używane w bibliotece do oznaczania książek. Na choince symbolizują błyszczące bombki.

Tegoroczny projekt wpisuje się także w filozofię „zero waste” i jednocześnie podkreśla charakter miejsca.

- Wykorzystujemy dawne materiały i pokazujemy sposoby komunikacji i przekazywania informacji w bibliotece. Stąd pomysły na choinkę z kart katalogowych, starych czasopism czy właśnie segregatorów. Oczywiście moglibyśmy postawić choinkę z opon samochodowych czy pudełek po mleku, ale one nie korespondowałyby z tym miejscem, czyli Biblioteką Uniwersytecką - mówi Maciej Rynarzewski i dodaje, że na segregatorach pozostały też oryginalne naklejki i napisy, aby nikt nie miał wątpliwości, że nie są to segregatory biurowe, ale właśnie te, których jeszcze na przełomie wieku używało się w bibliotece.

Od samego początku nietypowym choinkom powstającym w Bibliotece Uniwersyteckiej, przyglądała się Scholastyka Baran, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

- Tradycja ta sięga roku 2011. W tej chwili można także na parterze biblioteki podziwiać wystawę, na której prezentujemy wszystkie choinki, które u nas powstały. Cieszą się one dużą popularnością. Informacje o nich pojawiały się w mediach ogólnopolskich, a nawet światowych. Bardzo mnie to cieszy. Kiedy pojawiam się na konferencjach organizowanych w Polsce, to bibliotekarze często mnie pytają, jaki mamy pomysł na kolejne drzewko - zaznacza Scholastyka Baran i podkreśla niezwykłą kreatywność, inwencję i pomysłowość Sekcji Promocji Bibliotecznej.

Na przestrzeni lat w holu Biblioteki Uniwersyteckiej stanęły nietypowe choinki wykonane z książek, szuflad katalogowych, origami, płyt CD, kart katalogowych, butelek po wodzie mineralnej i rulonów z gazet. Była też specjalna choinka na dwudziestolecie Uniwersytetu przygotowana z dyskietek. A co ujrzymy w przyszłym roku?

- Nie wiemy. Co roku mówimy, że już chyba nic nowego nie wymyślimy, ale póki co, każdy rok przynosi niespodzianki. Mamy nadzieję, że w przyszłym będzie tak samo - przyznają twórcy drzewka.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.