Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:57 05 grudnia 2024 Imieniny: Krystyny, Sabiny
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
Anna Puszcz | 2024-12-04 15:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Finał konkursu „Słowem Malowane” w lidzbarskiej Oranżerii Kultury

Olsztyn24
Finał „Słowem Malowane” w Oranżerii Kultury | Więcej zdjęć »

Finał Jubileuszowej 10. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Słowem Malowane” - Ignacy Krasicki 2024 odbył się w Oranżerii Kultury 30 listopada. Pokonkursową wystawę prac laureatów otwarto w galerii instytucji – zabytkowych wnętrzach pawilonu letniego biskupów warmińskich.

Organizatorzy konkursu, Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” i Miejska Biblioteka Pedagogiczna, od dekady inspirują słowem uczestników konkursu do stworzenia niepowtarzalnego obrazu, który ukaże ich wyjątkowy potencjał twórczy! Już 10 lat niestrudzenie upowszechniają wartościowe teksty literackie i piękne ilustracje książkowe doceniając narodową spuściznę artystyczną. W propozycjach konkursowych stawiają na twórczość klasyków literatury polskiej.

W dotychczasowych edycjach „Słowem Malowane” proszono o zilustrowanie utworów m. in. Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej oraz Joanny Papuzińskiej. Malowano również z okazji wyjątkowych rocznic: 100-lecia Polski Niepodległej oraz w 550. urodziny wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

W roku 2024, pamiętając o wyjątkowej, jubileuszowej edycji konkursu, organizatorzy zaprosili do pokłonienia się twórczości Ignacego Krasickiego - wybitnego mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego. Twórczość Krasickiego - poety, komediopisarza, tłumacza, encyklopedysty jest powszechnie znana i posiada ponadczasową wartość. Liczne sentencje, jak np. „Poczciwość prawdy się nie lęka” czy „Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela” mimo upływu czasu pozostają wciąż aktualne, nie tracąc na znaczeniu. Krasicki to mistrz anegdoty i scenek komediowych, doceniał znaczenie śmiechu, o czym świadczy jego powiedzenie „I śmiech niekiedy może być nauką”.
R E K L A M A
Nadesłano 512 prac z 54 placówek z 29 miejscowości, m.in. z Baranowa, Zamościa, Żyrardowa, Bartnik, Inowrocławia, Niemodlina, Torzymia, Katowic, Kętrzyna, Dolic, Sławęcina, Koszalina i Łomży. Wiek twórców sięgał od 5 do 83 lat - niemniej najwięcej prac wpłynęło od uczniów z klas I-III. Uczestnicy zilustrowali 86 utworów z bogatej spuścizny literackiej Ignacego Krasickiego - najchętniej sięgano do tytułów bajek: „Kruk i lis”, „Ptaszki w klatce”, „Mysz i kot”, „Czapla, ryby i rak” oraz „Żółw i mysz”.

Jury obradowało twórczo w składzie: Ewa Giedryś, Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Anna Puszcz i Aleksandra Wyszkowska. Zgodnie z regulaminem oceniano prace w 6 kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe, licea plastyczne oraz podopieczni szkół i placówek specjalnych. Komisja doceniła warsztat pracy i kreatywność uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Wyłoniono 62 laureatów, w tym przyznano 31 nagród i 31 wyróżnień. Jury po raz pierwszy przyznało Grand Prix konkursu oraz 3 wyróżnienia specjalne dla pracowni plastycznych.

Na spotkanie finałowe przybyli laureaci z rodzinami i opiekunami, instruktorzy plastyki, miłośnicy ilustracji książkowej oraz przyjaciele - stali bywalcy wydarzeń kulturalnych w Oranżerii Kultury. Laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody i wyróżnienia przy akompaniamencie pełnych uznania braw! Wystawa pokonkursowa jest prezentowana do końca stycznia w Galerii Oranżerii Kultury.

Zadanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.