Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych na świecie astronomów. Dokonał niezwykłego przewrotu, tworząc nowatorską na tamte czasy teorię dotyczącą budowy Układu Słonecznego. Do prowadzonych przez siebie obserwacji używał trzech, wydawałoby się, prostych instrumentów, które umieszczał w ogrodzie w pobliżu kanonii, którą zamieszkiwał we Fromborku.
W ogrodzie Obserwatorium Astronomicznego znajduje się ekspozycja prezentująca repliki instrumentarium Mikołaja Kopernika. W dziele Kopernika znajdują się opisy kwadrantu, trikwetrum i sfery armilarnej zwanej często astrolabium, dzięki którym można je było odtworzyć. Oryginały nie dotrwały do naszych czasów. Jesteśmy przyzwyczajeni, że astronomowie używają w swojej pracy teleskopów i mniej więcej orientujemy się jak ich używać.
Jak posługiwać się instrumentami z czasów Kopernika? Rozwój technologii przyszedł nam z pomocą. Specjalna aplikacja pozwala dodać do eksponatów elementy wirtualne, prezentując metodę obserwacji.
Niedziela (1.12) oraz sobota (7.12) w godzinach od 10.00 do 16.30 (wejścia co pół godziny)
Poniedziałek - piątek 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30 (terminy dostępne jedynie dla grup zorganizowanych, obowiązuje telefoniczna
Rezerwacja miejsc, tel. 89 650 04 20)
Cena za wejście: 1 zł
UWAGA! Aplikację obsługują modele telefonów z funkcją skanowania powierzchni
Zapraszamy do zwiedzania Ogrodu Kopernika!
Projekt realizowany w ramach KPO. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.