Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:59 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
inf. pras. | 2024-11-28 14:08 | Rozmiar tekstu: A A A

„Kawalerowie Białej Wstążki” wybrani

Olsztyn24
„Kawalerowie Białej Wstążki” 2024 wybrani (fot. WMUM)

Kolejna już konferencja wojewódzka w ramach Kampanii „Biała Wstążka”, która jest światowym ruchem przeciwko przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, odbyła się w poniedziałek (25.11).

Konferencję otworzył Robert Turlej - członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, który za niezwykle istotne uznał kształtowanie postaw krytycznych oraz poszukiwanie wspólnych rozwiązań przeciwko stosowaniu przemocy wobec kobiet.

Podczas wprowadzenia do tematu konferencji przypomniano, że kampania „Biała Wstążka” prowadzona jest co roku w ponad 60 krajach na całym świecie od przeszło 30 lat, między dwiema niezwykle istotnymi datami: 25 listopada, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, oraz 10 grudnia, czyli Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, największą grupę osób, wobec których istniało podejrzenie, że były dotknięte przemocą, stanowiły w naszym województwie właśnie kobiety. Bardzo ważne jest, aby pokrzywdzone kobiety mogły liczyć na wsparcie, pomoc, zapewnienie bezpieczeństwa i sprzeciw wobec tego, co je spotkało. Symbolem tego sprzeciwu podczas kampanii jest właśnie biała wstążka - przypinana mężczyznom.
R E K L A M A
Co roku wyróżnia się mężczyzn z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy szczególnie wspierali kobiety dotknięte przemocą.

Odznaczenia „Kawalera Białej Wstążki” odebrali:

» Zbigniew Urban - specjalista ds. pracy z rodziną w Miejskim Zespole Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Od lat zaangażowany w działania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Członek grup diagnostyczno-pomocowych powoływanych w ramach procedury „Niebieskie Karty”. Odpowiedzialny za wspieranie kobiet doświadczających przemocy, za współtworzenie planów pomocy rodzinie, jak też uświadamianie i korygowanie zachowań osób stosujących przemoc.

Prowadzi grupę wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy domowej oraz treningi umiejętności wychowawczych dla rodziców. Angażuje się w pracę z dziećmi i młodzieżą z grup ryzyka prowadząc różne programy profilaktyczne. Swoim postępowaniem udowadnia, że podejmowane przez niego działania to misja i powołanie.

» inspektor Waldemar Pankowski - Komendant Powiatowy Policji w Iławie.

Jest aktywnym członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Iławie. Od lat aktywnie uczestniczy w działaniach dotyczących pomocy osobom doznającym przemocy domowej.

Waldemar Pankowski dąży do doskonalenia systemu interwencji oraz pomocy kobietom doznającym przemocy domowej. Swoim zaangażowaniem daje przykład podwładnym i tego samego wymaga od nich, dążąc do jak najlepszej realizacji procedury „Niebieskie Karty”. Odznaczony Srebrnym Medalem „Za Długoletnią Służbę” oraz Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant.

» Aspirant Adrian Dąbkowski - dzielnicowy w Komendzie Powiatowej Policji w Piszu. Od kilku już lat, bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem, uczestniczy w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego w Piszu. Aspirant Adrian Dąbkowski, jako dzielnicowy, systematycznie uczestniczy w pracach grup diagnostyczno-pomocowych. Jest postrzegany jako policjant o wysokiej kulturze osobistej, mający wszechstronną wiedzę na temat zjawiska przemocy.

Systematycznie odwiedza rodziny zagrożone przemocą domową a posiadane przez niego kompetencje pozwalają w trafny sposób dopasowywać odpowiednie narzędzia pracy, zarówno z osobą doznającą przemocy, jak i osobą stosującą przemoc.

» Starszy aspirant Grzegorz Licki - dzielnicowy w Komendzie Policji Powiatowej w Szczytnie. Dzielnicowy przejawia ponadstandardowe zaangażowanie w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, w tym w szczególności przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, niejednokrotnie angażując się w pomoc osobom poszkodowanym poza czasem służby. Pan Grzegorz Licki jest osobą, na której pomoc zawsze mogą liczyć zarówno mieszkańcy gminy, jak i pracownicy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Wielokrotnie, wspólnie z instytucjami na terenie gminy Pasym, podejmuje działania na rzecz społeczności lokalnej oraz działania w celu rozwiązywania trudnych sytuacji i problemów rodzinnych.

Jest osobą, otwartą na współpracę, a to powoduje, że często w niekonwencjonalny sposób rozwiązywane są trudne sprawy.

» Podkomisarz Wojciech Szerejko - koordynator procedury „Niebieskie Karty” w Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach. Dzięki 15-letniemu doświadczeniu w pracy „na pierwszej linii”, zdobytemu podczas wielu interwencji dotyczących przemocy wobec kobiet i dzieci, jest szczególnie wyczulony na ich krzywdę. Szkoli policjantów z zakresu przeciwdziałania przemocy w domowej. Nie są to standardowe szkolenia, a pełne emocji i empatii przekazy niestandardowego podejścia do pomocy krzywdzonym dzieciom, kobietom i starcom. Pokazuje młodszym pokoleniom policjantów, że można zrobić coś więcej niż tylko, to co nakazuje procedura. Tłumaczy jak słyszeć to, co osoby dotknięte przemocą domową chcą powiedzieć, nie używając słów. Analizuje każdą sprawę indywidualnie, szukając najlepszego rozwiązania.

» Sierżant sztabowy Marcin Rykowski - dzielnicowy w Komisariacie Policji w Olsztynku. Od około 5 lat zajmuje się problematyką przemocy domowej, w tym przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. Uczestniczy w pracach grup diagnostyczno-pomocowych Zespołu Interdyscyplinarnego w Olsztynku, gdzie swoją wiedzą i umiejętnościami wspiera i umacnia lokalną koalicję na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Zawsze podkreśla, że na szczególną uwagę zasługują działania wspierające i zapewniające ochronę kobietom doznającym przemocy domowej, głównie wspieranie pokrzywdzonych kobiet w sytuacjach kryzysowych.

W swoich działaniach za priorytet stawia informowanie kobiet doznających przemocy o możliwościach uzyskania wsparcia oraz skorzystania z pomocy specjalistów z wielu dziedzin - psychologów, prawników czy lekarzy. Ze swojej strony zawsze oferuje pokrzywdzonym kobietom pomoc w budowaniu osobistego systemu wsparcia czy w nabywaniu umiejętności związanych z radzeniem sobie z własnym stresem oraz ze złością i z zachowaniami agresywnymi partnera. To sprawia, że kobiety, które zwracają się do sierżanta z prośbą o pomoc, czują się bezpiecznie i wiedzą, że to wsparcie na pewno otrzymają.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.