Podczas konferencji poświęconej żywności wysokiej jakości, która w dniach 20-21 listopada odbyła się w Lidzbarku Warmińskim, do sieci dziedzictwa kulinarnego dołączyło ośmiu nowych członków. Tym samym sieć zrzesza już 60 podmiotów.
W obradach na temat „Produkcji żywności wysokiej jakości na Warmii i Mazurach - kreowanie marki, nowe rozwiązania, dobre praktyki” wzięli udział restauratorzy i producenci żywności z całego regionu, aby m.in. wymienić się doświadczeniami i informacjami dotyczącymi branży. Spotkanie służyło także promocji regionalnej marki, jaką jest sieć „Dziedzictwo Kulinarne Warmia-Mazury”.
Podczas uroczystości wręczono osiem certyfikatów nowym członkom sieci.
W kategorii „Gastronomia” odebrali je: Kawiarnia Moja w Olsztynie, Gospoda Pod Łabędziem w Łuknajnie, Gospoda Warmińska w Butrynach, Restauracja „Ziemniak na drugie” w Kieźlinach i Restauracja Rybna „Rybaśka” w Koszelewach.
W kategorii „Producenci i Przetwórcy” certyfikaty przynależności do sieci przyznano: „Siedlisku Pasieka” Marta i Tomasz Wysokińscy w Studziance oraz Gospodarstwu Pasiecznemu „Oliwia” w Orzyszu. Natomiast w kategorii „Edukacja” certyfikat zdobył Zespół Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie.
Sieć „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury” została powołana uchwałą zarządu województwa w 2023 roku do m.in. promocji żywności naturalnej, tradycyjnej, lokalnej, regionalnej, ekologicznej opartej na surowcach pochodzących z województwa warmińsko-mazurskiego. Służy także zachowaniu dziedzictwa kulinarnego regionu, podniesieniu jego atrakcyjności turystycznej, jak również wzmocnieniu konkurencyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Lidzbarska konferencja wpisuje się w realizację strategii „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego”, w której żywność wysokiej jakości została wskazana jako inteligentna specjalizacja.
Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Z D J Ę C I A