W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się wczoraj (20.11) uroczystość wręczenia prestiżowych nagród Amicus Bonus (Dobry Przyjaciel). Wydarzenie było okazją do uhonorowania osób i instytucji, które swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców regionu, w szczególności w obszarze pomocy społecznej.
Uroczystość rozpoczęła się wernisażem wystawy fotograficznej pt. „Na rubieżach świata ludzi” z cyklu Legendy Warmii i Mazur. Oficjalnego otwarcia dokonali wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer oraz pełnomocnik wojewody ds. seniorów oraz mniejszości narodowych i etnicznych Piotr Baczewski.
Po wernisażu odbył się inspirujący wykład pt. „Nowe horyzonty pracy socjalnej. Dialog między tradycją a nowoczesnością” wygłoszony przez dr. Jarosława Przeperskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Nagroda Amicus Bonus to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane za szczególne zasługi w obszarze pomocy społecznej i zaangażowania na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Przyznawana jest zarówno w kategorii indywidualnej, jak i zespołowej, podkreślając znaczenie pracy zespołowej oraz osobistego wkładu w budowanie wspólnoty.
W tym roku statuetki Amicus Bonus trafiły do:
W kategorii zespołowej:
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Działdowie za wybitne działania na rzecz społeczności lokalnej
W kategorii indywidualnej:
Ewy Szerszeniewskiej, której zaangażowanie i oddanie na rzecz osób potrzebujących stanowią wzór do naśladowania.
Wyróżnienia w formie medali otrzymali także pracownicy pomocy społecznej i instytucji wsparcia z regionu, których praca jest nieocenionym wsparciem dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.:
» Gabriela Kamińska - emerytowany opiekun Domu Pomocy Społecznej w Grazymach,
» Jadwiga Szymańska - emerytowany starszy specjalista pracy socjalnej z DPS w Jezioranach,
» Piotr Tabaka - kierownik Zespołu Terapii i Fizjoterapii w DPS w Olsztynku,
» Anna Jargała Specjalista pracy socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie,
» Joanna Charyton - Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tolkmicku,
» Alicja Roszkowska - Kierownik Ośrodka Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Olsztynie wraz z Zespołem Pracowników,
» Lidia Tomasik - Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bisztynku wraz z Zespołem Pracowników,
» Małgorzata Subocz - Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Przezmarku wraz z zespołem pracowników,
» Urszula Pietkiewicz i Małgorzata Jakowska - Dom Seniora Magnolia w Łaniewie,
» Milena Wiśniewska - Kierownik Klubu „Senior+” w Działdowie
Szczególne wyróżnienia trafiły także do osób działających na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. W tym roku nagrodzono:
» Marcina Grzywacza - Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego w Grodzicznie oraz członków Zespołu Interdyscyplinarnego z Grodziczna.
» Wiesławę Szymczyk - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.
Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Mateusz Szauer w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie docenienia pracy osób zaangażowanych w pomoc społeczną.
- Uroczystość to nie tylko forma podziękowania, ale przede wszystkim wyraz szacunku dla tych, którzy swoją codzienną pracą zmieniają życie innych na lepsze. Wasze działania pokazują, że empatia, solidarność i wsparcie to fundamenty, na których możemy budować lepsze społeczeństwo - powiedział wicewojewoda.
W wydarzeniu udział więzili także: dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Adrian Żemis oraz zastępca dyrektora tego wydziału Piotr Duda.
Uroczystość zakończył występ artystyczny Jolanty Konarzewskiej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kozłowie. Laureatka II Przeglądu Piosenki Polskiej „Jak za dawnych lat” oczarowała publiczność swoim wykonaniem, nadając wydarzeniu wyjątkowo ciepły i artystyczny finał.
Z D J Ę C I A