4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej powiększyła swoje szeregi o 101 nowych żołnierzy. 46 rozpocznie podstawowe szesnastodniowe szkolenie, a pozostałych 55 przystąpi do szkolenia wyrównawczego. To kolejny etap w budowaniu silnych struktur obrony terytorialnej na Warmii i Mazurach.
Nowo przyjęci żołnierze przejdą przez kompleksowy program przygotowujący ich do pełnienia służby wojskowej. Kandydaci, którzy wezmą udział w „szesnastce” spędzą najbliższe szesnaście dni na nauce podstawowych umiejętności żołnierskich, obejmujących m.in. obsługę broni, podstawy taktyki, czyli zasad poruszania się w terenie oraz - najważniejsze - ćwiczenia strzeleckie. Osoby przystępujące do szkolenia wyrównawczego będą rozwijać swoje umiejętności zgodnie z wcześniejszym doświadczeniem.
Jak zawsze, osoby decydujące się na służbę w obronie terytorialnej wykonują różne zawody i mają różne pasje. Wśród szkolących się jest między innymi uczestnik międzynarodowych i krajowych zawodów pływackich, zawodnicy sportów walki (między innymi brązowy medalista w MMA i zwycięzca w Biegu Morskiego Komandosa), ale też wicemistrz województwa warmińsko-mazurskiego w szachach błyskawicznych.
Wśród nowo przyjętych są również ojciec i syn. Dla taty - st. kpr. Andrzeja - to kolejny etap w służbie w mundurze: odbył zasadniczą służbę wojskową, a następnie przez wiele lat służył w Straży Pożarnej. Syn - szer. Mikołaj - jest jeszcze przed maturą, ale swoją przyszłość wiąże z wojskiem.
- Ponad 20 lat byłem w mundurze i po prostu lubię to - mówi st. kpr. Andrzej.
Pan Mikołaj planuje zostać żołnierzem, chce studiować na Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
- Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej będzie dla mnie sprawdzianem - mówi. Mikołaj.
Co ciekawe - panowie będą służyli w różnych jednostkach. Doświadczony żołnierz trafi do batalionu w Ełku, a młody żołnierz - w Giżycku.
Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa regionu. Żołnierze stanowią nie tylko wsparcie dla brygady, ale również element budowania lokalnej solidarności i bezpieczeństwa. Dzięki ich zaangażowaniu Wojska Obrony Terytorialnej zyskują na sile i gotowości do działania w sytuacjach kryzysowych.
Kandydaci w szesnastym dniu szkolenia (30.11) złożą przysięgę wojskową na sztandar 4WMBOT. Po przysiędze, która odbędzie się na placu apelowym braniewskiej jednostki, ochotnicy rozpoczną służbę w podległych największej brygadzie OT (4WMBOT) batalionach w Olsztynie, Giżycku, Morągu, Braniewie i Ełku.
Z D J Ę C I A